1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Atrakcje dla dzieci podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Wege

fot.123rf
Jak dzisiaj wygląda dzieciństwo? Czy faktycznie maluchy lepiej znają zakamarki tabletów niż pobliskiego parku? Czy rodzice wolą, żeby ich pociechy grały na smartfonach zamiast przeżywać przygody na podwórku? Czy berek, kapsle i klasy odeszły do lamusa, a dzieci nie bawią się już patykami, błotem i sznurkiem?

Otóż nie! Dzisiejsi rodzice to w bardzo dużej mierze osoby świadome, które poszukują własnej ścieżki rodzicielskiej i antykonsumpcyjnych alternatyw. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi firma sowaliska, która organizuje w Warszawie i okolicach (okazjonalnie również w Łodzi) wydarzenia dla dzieci, rodziców oraz szkolenia dla animatorów. Założycielkom sowaliski -  Julii Wrońskiej i Gabrysi Kamińskiej – zależy na promowaniu zabaw opartych na wyobraźni, kształtujących ciekawość świata, empatię i szacunek dla natury. Nieodłącznym elementem każdej zorganizowanej przez nie animacji jest „majsterka”, czyli prosta lub bardziej rozbudowana praca plastyczna, najczęściej wykonywana z użyciem materiałów recyklingowych. Podczas urodzin może to być miecz rycerski lub jedi z rolek po ręcznikach papierowych, podczas spotkania mam książeczka sensoryczna, a na rodzinnym pikniku można wykonać pętle do wielkich baniek ze znalezionych patyków i zasadzić roślinkę w podwieszanej doniczce ze słoika.

Dzięki uczestnictwu w wydarzeniach o takim profilu dorośli i dzieci spędzają czas w wartościowy sposób, odkrywają pasje i  wzmacniają swoje sieci społeczne poprzez kontakt z członkami rodziny, rówieśnikami oraz osobami o podobnych zainteresowaniach, czy poglądach. Aktualnie bardzo szeroko promowany trend na tzw. DIY (Do It Yourself, czyli Zrób To Sam) ma ogromnie dużo korzyści! Szczególnie jeśli połączy się go z ideą upcyklingu, czyli przetwarzania potencjalnych śmieci w wartościowe rzeczy. Poza oczywistymi zaletami takimi jak dbanie o środowisko i rozwój osobisty warto również zwrócić uwagę na inne skutki tego rodzaju aktywności. Przede wszystkim, sam fakt tworzenia, akt kreacji ma niesamowitą moc. Nic w tym dziwnego, bowiem samodzielne zrobienie nawet bardzo drobnej rzeczy powoduje, że nabieramy wiary we własną moc sprawczą, niezależność, samodzielność i siłę wyobraźni. Jednocześnie od pomysłu do wykonania droga jest często długa i wyboista, więc dobrze jest polegać na doświadczeniu i przygotowaniu animatorów. Sam proces twórczy wymaga skupienia i konkretnych umiejętności, dzięki czemu ćwiczymy motorykę, uważność i koncentrację. Nic to innego jak modny dzisiaj „mindfulness”!

W najbliższych tygodniach planowanych jest w Warszawie wiele wydarzeń: Zabawianki dla 2-3 latków, podchody dla starszych dzieci, pikniki rodzinne z wegetariańskim poczęstunkiem, EduSówka (zajęcia przyrodniczo – ekologiczne dla przedszkolaków) i kreatywne spotkania dla mam. Na wszystkie można się jeszcze zapisać, w części z nich udział jest bezpłatny.

Przede wszystkim, ciekawą propozycją na maj jest udział w XI Ogólnopolskim Tygodniu Wege organizowanym przez Fundację Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! Odbywa się on w całej Polsce w dniach 15-21 mają, program jest tak różnorodny, że każdy znajdzie coś dla siebie. Planowane są m.in. debaty, warsztaty, pokazy kulinarne, degustacje, pokazy filmowe, akcje edukacyjne oraz gala. Z tej okazji również sowaliska ma propozycje dla najmłodszych i ich rodziców. W czwartek, 18 maja w powiślańskim WarsandSawa odbędą się rodzinne warsztaty tworzenia przytulanek – zwierząt zatytułowane „Zwierzęta są do kochania”. Oczywiście użyjemy materiałów z odzysku, a aktywności zaplanowane są w taki sposób żeby każdy – i maluch, i senior – znaleźli coś dla siebie. Kolejnego dnia, w piątek 19 maja widzimy się w TuszTusz Bistro na zajęciach „Wiedz i Jedz”. Tym razem dzieci w wieku 5-12 lat uczestniczyć będą samodzielnie, rodzice zaś będą mieli okazję do relaksu. Szczegóły wszystkich wydarzeń znajdują się w programie Tygodnia Wege oraz na stronie internetowej i w mediach społecznościowych sowaliski. Do zobaczenia na wyjątkowych wydarzeniach w Warszawie!

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze