1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Angielski dla dzieci - najlepiej z rodzicami

Angielski dla dzieci - najlepiej z rodzicami

fot.123rf
fot.123rf
Zapisanie dziecka na kurs językowy i bierne czekanie na efekty, może znacznie wydłużyć proces nauki. Najlepsze rezultaty daje połączenie kursu prowadzonego przez profesjonalistę z zaangażowaniem rodziców w proces nauczania. Co zrobić, aby pomóc dziecku w szybkim i efektywnym przyswajaniu języka obcego?

Nauka języka obcego jest obowiązkiem szkolnym we wszystkich krajach Europy. W 90% przypadków językiem tym jest angielski. Jednak aż 68% polskich uczniów uważa, że lekcje w szkole to za mało, żeby dobrze opanować język. Od momentu wejścia do Unii Europejskiej Polska musi spełniać wiele rygorystycznych standardów, również w dziedzinie efektywnej nauki w szkołach językowych. Niezbędną inwestycją są więc kursy w prywatnych placówkach, co doskonale rozumieją rodzice i chętnie zapisują swoje dzieci do takich szkół. Inwestycja ta zaowocuje wyższymi kwalifikacjami, korzystniejszymi ofertami i zarobkami na europejskim rynku pracy. Aby pieniądze wydane na naukę języka były dobrze spożytkowane, warto dowiedzieć się jak dodatkowo wspierać dziecko w zdobywaniu wiedzy.

O postępy pytaj lektora, nie dziecko

Dziecko w wieku wczesnoszkolnym, nie jest w stanie ocenić co konkretnie wynosi z danej lekcji. Dla niego czas spędzony w szkole językowej to zabawa – śpiewanie piosenek, oglądanie bajek, kontakt z innymi dziećmi. Proces przechodzenia przez kolejne etapy nauki języka jest w tym wieku bardzo płynny. Nie należy zasypywać dziecka pytaniami na temat jego postępów w nauce, gdyż samo nie jest ich świadome. O to, jak radzi sobie pociecha, najlepiej zapytać nauczyciela, który wskaże obszary wymagające poprawy i doradzi, jak pomóc dziecku w dalszej nauce języka.

Poznaj metody nauczania

Ważne jest, aby rodzice znali metodę nauczania języka obcego z jakiej korzysta ich dziecko w szkole językowej. Pozwala to na skuteczną i efektywną kontynuację nauki w domowym zaciszu.

-Dobra szkoła językowa powinna posiadać w swojej ofercie szkolenia i kursy wskazujące rodzicom, jak pomagać dziecku w nauce za pomocą konkretnych ćwiczeń. Znajomość metod stosowanych w danej szkole pozwala im na zwiększenie swojego wkładu w cały proces przyswajania wiedzy przez dziecko. Udział, jaki mogą mieć rodzice w efektywnej nauce języka obcego swoich dzieci jest nie do przecenienia. - mówi Monika Ferreira, właściciel i dyrektor zarządzająca szkołą językową dla dzieci i młodzieży MAŁA LINGUA & LINGUA TEENS SPACE.

Pokaż własne zaangażowanie

Zadawanie dziecku ogólnych pytań typu „Czego się dziś nauczyłeś?” lub „Co dzisiaj robiliście?” zwykle mija się z celem, gdyż nie wymaga od niego zaangażowania w rozmowę. Dziecko udziela zazwyczaj krótkiej, lakonicznej odpowiedzi i tym samym kończy konwersację. Aby naprawdę pomóc mu w utrwaleniu umiejętności nabytych danego dnia należy pamiętać, że w tym wieku najłatwiej przyswaja się wiedzę poprzez słuchanie i powtarzanie. Dlatego wspólne zaśpiewanie nowo poznanej obcojęzycznej piosenki lub ponowne przeczytanie czytanki sprawia, że dziecko zapamiętuje je szybciej. Ponadto, polubi naukę języka ze względu na sam fakt, że rodzice angażują się w nią równie mocno jak ono.

Pamiętaj, że cierpliwość popłaca

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest niecierpliwe wyczekiwanie na efekty pracy ich pociechy. Umiejętności nabywane w tak młodym wieku, są trwałe lecz niełatwe do zmierzenia. Dlatego nie należy zasypywać dziecka prośbami o tłumaczenie fragmentu tekstu czy zasłyszanej wypowiedzi. Jest to dla małego ucznia wielki stres, zwłaszcza jeżeli nie potrafi wykonać zadania. Skutkiem może być niechęć do dalszej nauki lub wstyd przed wypowiadaniem się w obcym języku. W wieku wczesnoszkolnym dziecko zna jedynie podstawowe słowa, a najważniejsze jest, żeby osłuchało się z językiem i jego specyfiką. Na tym etapie program nauczania nie powinien być zbyt szeroki, aby nie czuło się ono przytłoczone ogromem materiału.

Nie krytykuj, dużo chwal

Nie zawsze rodzice są zadowoleni z wyników dzieci w nauce języka. Nie jest to jednak powód do krytyki. Dzieci w tym wieku nie reagują dobrze na ostre słowa na swój temat. Zamiast starać się pracować nad niedociągnięciami, zniechęcają się do nauki. Idealnym rozwiązaniem dla rodziców jest poznanie technik pracy szkoły językowej i odtwarzanie ich w domu, co zwiększa efektywność kursu. Podczas nauki bardziej motywujący jest system nagród i okazywanie zadowolenia z postępów dziecka, nawet jeżeli wydają się być niewielkie, co wpływa stymulująco.

Dobra znajomość języka angielskiego jest podstawą w czasach rosnącej integracji europejskiej. Angielski jest bowiem najpowszechniejszym językiem w krajach UE (jest ona znany przez ok. 50% całej populacji Unii). Warto zadbać, aby młodzi Polacy posługiwali się nim jak najlepiej.

Mała Lingua opiera swój program nauczania o autorski bajkowy motyw Rodziny Blabbersów z Livendell, za który otrzymała Europejski Znak Innowacyjności.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze