1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Na co wpływa niska waga urodzeniowa w dorosłym wieku?

Na co wpływa niska waga urodzeniowa w dorosłym wieku?

123 RF
Osoby z bardzo małą masą urodzeniową są narażone na większe ryzyko problemów z pamięcią i zdolnością koncentracji w późniejszym życiu.

Naukowcy z Helsinek przyjrzeli się, jak funkcjonują dorośli, którzy urodzili się z małą wagą. Przetestowano ich koncentrację, pamięć, zdolności poznawcze, zakres słownictwa, umiejętność rozumienia mowy oraz IQ. Zbadano 103 osoby ważące przy urodzeniu mniej niż 3 kilogramy i 105 osób, które ważyły ponad 3 kilogramy w chwili narodzin.

Badacze odkryli, że dorośli z bardzo niską wagą urodzeniową zdobyli niższe wyniki w zadaniach, które wymagały użycia pamięci wizualnej i koncentracji. Mieli też znacznie niższą punktację IQ. Okazało się, że w szkole mieli zazwyczaj niższe noty za zachowanie. Co ciekawe jednak - nie wpłynęło to na mniej prestiżowe wykształcenie tych ludzi w porównaniu z osiągnięciami osób, które w książeczkach zdrowia mają wpisane więcej niż 3 kilogramy w punkcie - waga urodzeniowa. Fińscy badacze jednak podkreślają, że pełny rozwój dziecka w łonie matki jest nie do przecenienia.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Neurology

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze