1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Przyjaźnie z przedszkola są ważne

123Rf.com
123Rf.com
Przyjaźnie przedszkolne mają większy wpływ na kształtowanie zachowań prospołecznych u chłopców niż u dziewczynek.

Jeśli chłopiec ma bliskich kolegów w przedszkolu ma także mniej problemów w relacjach z rówieśnikami na początku nauki w szkole. W przypadku dziewczynek takiego związku nie zaobserwowano. Prof. Nancy McElwain z Univeristy of Illinois zajmująca się psychologią rozwoju prześledziła dane na temat blisko 6oo dzieci. Matki miały za zadanie ocenę ich życia towarzyskiego.  Następnie zostały przeanalizowane postępy dzieci, które były samotne lub miały przeciętne kontakty oraz takich, które przyjaźniły się z kilkoma rówieśnikami.

Dobre relacje w przedszkolu wymagają umiejętności współdziałania, dzielenia się i odwzajemniania. Chłopcy, którzy mieli przyjaciół rzadko w pierwszych latach szkoły są skonfliktowani z otoczeniem, przyjmują postawy wrogie i destruktywne. Takiego związku nie obserwowano w przypadku dziewczynek.

Dr McElwain podkreśla, że przyjaźnie zaczynają być ważne już na samym starcie w przedszkolu. I szczególnie wtedy rodzice powinni starać się pomagać dzieciom, zwłaszcza chłopcom, zacieśniać relacje z rówieśnikami, na przykład organizując im spotkania w domu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze