1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Zabawy z dziećmi: Zabawki do ogrodu

Zabawy z dziećmi: Zabawki do ogrodu

123rf.com
Lato tuż tuż, więc coraz częściej będziemy spędzać czas na świeżym powietrzu. Jeśli macie kawałek działki, ogródka lub podwórka do zagospodarowania, warto pomyśleć o jakimś kąciku dla dzieci. Oto, co możemy wyczarować dla wiecznie ruchliwych i ciekawych świata maluchów.

Nie zawsze mamy miejsce lub możliwości finansowe, by postawić dzieciom modny ostatnio drewniany domek ze zjeżdżalnią, huśtawkami i wielką piaskownicą. Jest jednak wiele innych sposób na zaktywizowanie malucha i przepędzenie nudy. Jak zaaranżować mały plac zabaw na ogródku?

Przygotujcie tor przeszkód. Zbudowanie go wymaga tak naprawdę naszej pomysłowości i nie musi oznaczać dużych nakładów finansowych. Wystarczy poszukać na podwórku lub w garażu starej opony, przez którą maluchy będą przeskakiwać. Ze starszymi dziećmi możecie pobawić się w jej turlanie. Na trawie wystarczy ustawić kawałek wąskiej deski, po której dzieci będą chodzić jak po linie ćwicząc równowagę. Jeśli znajdziecie w komórce drewniane słupki, możecie ustawić je w pewnych odstępach i zaproponować maluchom bieganie slalomem. Dzieciom na pewno sprawi też wielką frajdę czołganie się przez materiałowy tunel.

Piaskownica. Wcale nie musi być drewniana z daszkiem. Wystarczy nawet większa miska z piaskiem i parasol, żeby osłonić małą głowę przed słońcem. Piaskownica daje mnóstwo możliwości: można w niej robić baby z piasku, ćwicząc przy okazji umiejętności manualne, przesypywać piasek i budować zamki, co pomaga w stawianiu pierwszych kroków w dziedzinie architektury.

Namiot lub szałas. Doskonałe miejsce na kryjówkę dla małych Indian, kowbojów i innych superbohaterów. Taki namiot możecie kupić w sklepach sportowych lub dla dzieci, ale na pewno największą radość sprawi maluchom wybudowanie szałasu z rodzicami. Jeśli macie w pobliżu las, przynieście trochę gałęzi i traw. Może znajdziecie na polu trochę siana? Takie wspólne budowanie nie  tylko zbliża i działa mocno na wyobraźnię maluchów, ale rozwija też twórcze myślenie.

Hamak. Kochają go mali i duzi. Wystarczą dwa w miarę solidne drzewa lub drewniane filary na tarasie. Jeśli macie małe dzieci, zawieście go w miarę nisko. W sklepach internetowych znajdziecie wiele rodzajów hamaków. Kołysanie się w nich działa kojąco i wyciszająco, ale może równie dobrze być bodźcem dla wyobraźni, który nagle pozwala wypłynąć na niespokojne wody i kołysać się na wzburzonych falach albo zmienia hamak w latający dywan. Po sezonie można go śmiało zawiesić w domu pod warunkiem, że macie trochę wolnego miejsca.

Basen. Morze, niebezpieczny ocean lub spokojny staw, w którym maluchy będą bez końca łowić rybki, nabierać wodę do konewki i innych pojemniczków, bawić się kolorowymi piłeczkami, ścigać nadmuchiwanego rekina, chlapać wodą mamę lub tatę i uczyć się pływać. Ochłodzi w upalne dni, oswoi z wodą i będzie alternatywną przestrzenią do wielu pouczających zabaw, oczywiście pod czujnym okiem opiekuna.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze