fbpx

W Polsce rodzi się za mało dzieci

W Polsce rodzi się za mało dzieci
123rf.com

Zdaniem demografów Polki z roku na rok rodzą za mało dzieci. Co więcej, podnosi się średnia wieku młodej mamy – rodzimy coraz później – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Czy czeka nas zapaść demograficzna?
Gazeta cytuje wyniki badań statystycznych przeprowadzonych przez GUS. Pod względem dzietności Polska jest na 208 na 228 państw na świecie. Mniej dzieci w Europie rodzi się jedynie w Czechach, Rumunii i na Litwie.

W tym roku urodzi się mniej więcej tyle samo dzieci, co w 2011, co oznacza, że wskaźnik dzietności dla Polski wyniesie 1,3. Żeby rozwój demograficzny był stabilny, wskaźnik powinien wynieść 2,15.

Tymczasem, jak zwracają uwagę demografowie, liczba Polek, które mogłyby urodzić „odpowiednią” liczbę dzieci, jest w sam raz – mówimy o kobietach, które urodziły się w czasie wyżu demograficznego, w latach 1982-1984, czyli dziś mają około 30 lat. Wówczas rodziło się około 700 tys. dzieci co roku, a teraz – zaledwie połowa tej liczby.

Jednocześnie wiek kobiet, które rodzą pierwsze dziecko, z roku na rok się podwyższa. W 1990 roku średni wiek rodzących wynosił 26 lat, obecnie zbliża się do 29 lat. Rośnie też grupa kobiet, które deklarują, że pierwsze dziecko chcą mieć w okolicy 34 roku życia.

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze