fbpx

Moje dziecko nie chce jeść – książka dla rodziców

Moje dziecko nie chce jeść
mat. prasowe

Carlos González, specjalista od rozwoju dzieci i ceniony autor, twierdzi, że najpopularniejszym zdaniem, jakie słyszą pediatrzy w ciągu całego swojego życia zawodowego jest „Moje dziecko nie chce jeść”.

Moje dziecko nie chce jeść
mat. prasowe

W książce pod tym właśnie tytułem odpowiada na wszystkie pytania rodziców zaniepokojonych tym, ile jedzą ich dzieci i tym, jak przybierają na wadze. Bo choć coraz więcej wiemy o fizjologii jedzenia, niejadków w przychodniach – również polskich – nie ubywa.

Co robić z dzieckiem, które pije tylko mleko, zjada suche bułki, a od święta dwa kęsy jabłka? Może trwa to już całe tygodnie, a może nawet miesiące? W rodzinie małego niejadka szybko całe życie rodzinne zaczyna kręcić się wokół pytań „co zjadło?”, „ile zjadło?”, „kiedy wreszcie będzie jeść normalnie?”. Carlos González wyjaśnia, dlaczego dzieci czasem odmawiają jedzenia, przestrzega przed pułapkami siatek centylowych i tłumaczy, jak procesy wzrostu i aktywność fizyczna wpływają na zapotrzebowanie kaloryczne.

„Moje dziecko nie chce jeść” to źródło praktycznej i znakomicie udokumentowanej wiedzy o żywieniu małego dziecka, od narodzin do wieku przedszkolnego. To też fascynująca lektura pokazująca, że podejście do jedzenia zmieniało się – jak pisze González – w ciągu ostatniego wieku niemal tak bardzo, jak długość spódnic i szerokość krawatów. Podczas gdy jedni eksperci zalecali podawanie owoców dopiero trzylatkom, inni – proponowali soki już czteromiesięcznym niemowlętom jako profilaktykę szkorbutu. Również dzisiejsi rodzice niejadków bombardowani są licznymi, często sprzecznymi radami, które wcale nie ułatwiają im i ich dzieciom wyjścia z jedzeniowego potrzasku. Carlos González bierze te zalecenia pod lupę i pokazuje, które z nich rzeczywiście trzeba wziąć pod uwagę i dlaczego, a które są tylko wytworem fantazji ich autorów.

Ta świetnie napisana książka, momentami skrząca dowcipem i pełna prawdziwych historii, uratowała życie – a w każdym razie jakość życia – tysiącom rodzin niejadków nie tylko w Hiszpanii, gdzie doczekała się ponad 10 dodruków, ale także w Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach.

Premiera 16.05.2013, podczas Targów Książki w Warszawie.

„Moje dziecko nie chce jeść”, wydawnictwo Mamania

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze