fbpx

Śmierć ukochanego zwierzaka

Śmierć ukochanego zwierzaka
123rf.com

Dzieci bardzo głęboko przeżywają śmierć swojego pupila – zwierzę domowe to dla nich jedna z najbliższych „osób” na świecie.
Jeśli decydujesz się na zwierzaka, musisz się liczyć z tym, temat śmierci na pewno się pojawi. Co zrobić, gdy ono zdechnie? Jak wytłumaczyć to dziecku?

  1. Dzieci bardzo dobrze znoszą moment symbolicznego pożegnania ze swoim pupilem. Znacznie gorsze jest zabronienie dziecku przezywania żałoby. Gdy więc umiera zwierzę domowe, nie wmawiaj, że nic takiego się nie stało. Powiedź, że tobie też jest bardzo przykro, że chomiczek był wspaniały, a twoje dziecko było znakomitym właścicielem. Nie pocieszaj na siłę, pozwól dziecku się wypłakać i wyżalić. Niech dziecko otuli swojego chomika kocykiem, ułoży go w pudełku, dosypie jedzonko – to wcale nie jest tak traumatyczne, jak nam się wydaje.
  2. Nie odwracaj uwagi dziecka od śmierci – jeśli zacznie zadawać pytania spokojnie na nie odpowiedź i mów prawdę. Nie kłam, że piesek zasnął – mów, że umarł i już nie będzie żył. Nie okłamuj dziecka, bo możesz zupełnie stracić autorytet w jego oczach, ty być może o tym nie wiesz, ale twoje dziecko na pewno już wie, że istnieje śmierć. Dziecko samo ci pokaże, czy potrzebuje na ten temat rozmowy czy nie.
  3. Dzieci bardzo dobrze wspominają momenty, gdy rodzice potraktowali je poważnie i powiedzieli prawdę, gdy zwierzę domowe zdechło. Bywają sytuacje, gdy stan zwierzaka jest taki, że należy zastanowić się nad uśpieniem. Jeśli dojdzie do tego w twoim domu, nie obciążaj dziecka decyzją: usypiamy czy nie?

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze