1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Rozwódki są szczęśliwe

123rf.com
Według londyńskich naukowców kobiety po rozwodzie są bardziej zadowolone z życia niż przed nim. Mężczyźni natomiast bardziej przeżywają stratę pracy niż partnerki.

Badania wskazują, że kobiety są najbardziej szczęśliwe w czasie do 5 lat po rozwodzie. Ankietowane kobiety wskazywały, że wtedy przeżyły takie zadowolenie z życia, jak nigdy wcześniej. W innym badaniu naukowcy zbadali 10 tys. mężczyzn, którzy zostali poproszeni o ocenę odczuwania poziomu szczęścia przed i po ważnych wydarzeniach życiowych. Okazało się, że mężczyźni też lepiej się czuli się po rozwodzie, ale wzrost tego poczucia był znacznie niższy niż w przypadku kobiet. Badanie pokazało równocześnie, że w przypadku kobiet rozwód zazwyczaj miał negatywne finansowe konsekwencje, jednak mimo tego, nadal były one szczęśliwsze niż mężczyźni.

- Jednym z możliwych wyjaśnień tych wyników naszych badań jest to, że kobiety wychodzące z nieszczęśliwego małżeństwa czują się bardziej wyzwolone niż ich byli mężowie – powiedział prof. Yannis Georgellis. - Sprawdziliśmy też umiejętności adaptacji do nowych warunków obu płci. Okazało się, że mężczyźni w podobnym stopniu jak kobiety potrafią odbić się od traumy, jaką jest rozwód oraz inne trudne przełomowe wydarzenia. Wyjątkiem jest w przypadku mężczyzn bezrobocie. Po takim epizodzie mężczyzna może odczuwać spadek formy psychicznej nawet przez 5 lat. Znacznie gorzej przeżywają to mężczyźni, którzy są żywicielami rodzin. Powiedzenie, że czas leczy rany w tym przypadku nie znajduje tu zastosowania.

źródło: Kingston University

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze