1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Mechanizmy manipulacji - jak działa ingracjacja?

123rf.com
Termin pochodzi od łacińskiego „in gratIam” - terminu określającego wkradanie się w czyjeś łaski. Ingracjacja służy zdobyciu przychylności innych poprzez przekazywanie im odpowiednich informacji o sobie, czyli przez sprytne manipulowanie obrazem własnej osoby. W jaki sposób?

PODNOSZENIE WARTOŚCI OSOBY ZNACZĄCEJ – komplementowanie, chwalenie, okazywanie aprobaty – to zwykle działa niezawodnie, bo praktyka pokazuje, że łatwiej jest oprzeć się krytyce czy jawnej wrogości niż pochlebstwu.

OKAZYWANIE ZGODNOŚCI WŁASNYCH POGLĄDÓW Z POGLĄDAMI OSOBY ZNACZĄCEJ
(rodzica, nauczyciela, przełożonego), by podkreślić pełnię porozumienia, jaka zachodzi w tej relacji – w ten sposób zyskuje się dość łatwo opinię osoby godnej zaufania.

DONOSICIELSTWO
– dostarczanie negatywnych informacji na temat innych osób w formie pełnego troski działania dla dobra sprawy lub dobra osoby znaczącej, z dobitnym podkreślaniem kontrastu pomiędzy sobą (będącym w porządku) i innymi (zdecydowanie niebędącymi w porządku).

PREZENTOWANIE TAKICH WŁASNYCH CECH, KTÓRYCH DRUGA OSOBA OCZEKUJE: jeśli mamy do czynienia z dominującym szefem
,
podkreślamy, jak bardzo jesteśmy od niego zależni i jak liczymy się z jego zdaniem i opinią; jeśli ważna dla nas osoba ma skłonności do bycia nadopiekuńczym – podkreślamy swoją bezradność i potrzebę wsparcia; jeśli zaś mamy do czynienia z kimś, kto wyraźnie potrzebuje wsparcia, wówczas objawiamy się jako niezawodny opiekun.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze