1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak poprawić sobie humor?

Jak poprawić sobie humor?

Dobry nastrój trzeba w sobie hodować, doceniając każdą chwilę szczęścia. (Fot. iStock)
Dobry nastrój trzeba w sobie hodować, doceniając każdą chwilę szczęścia. (Fot. iStock)
Dobry humor jest w zasięgu każdego z nas. Trzeba go tylko umieć złapać, przytrzymać i zapamiętać. Brzmi to dość trywialnie, ale wbrew pozorom tak to działa. Spróbujcie!

Przypomnij sobie jedną rzecz, która sprawia, że czujecie się szczęśliwi. To może być cokolwiek, byle wywoływało miłe skojarzenia. Spotkanie z przyjaciółką, perspektywa randki w sobotę, laurka od dziecka albo świetna atmosfera w pracy. Gdy już masz to „coś”, poczuj radość, satysfakcję, dumę z tego powodu. A gdy już przywołasz to uczucie (być może znajdziesz je gdzieś w ciele), zintensyfikuj je. Podkręć tak, jakbyś podkręcała dźwięk ulubionej piosenki albo ostrość kolorów na monitorze. Poczuj, jak szczęście, radość, duma czy euforia zaczyna cię wypełniać całą. Zatrzymaj te emocje jak najdłużej.

Wykorzystuj to ćwiczenie na co dzień. Gdy spotka cię coś miłego – usłyszysz komplement, ktoś się do ciebie miło uśmiechnie, zjesz coś wyjątkowo dobrego dostaniesz, zapamiętaj ten moment, staraj się wydłużyć go czasie i zintensyfikować uczucie, które się z tym wiąże. Delektuj się nim. Zatrzymaj się przy nim na dłużej. Tak jakbyś robiła temu zdjęcie i ustawiała z niego tapetę na smartfonie.

Z kolei gdy spotka cię coś przykrego – też się temu przyjrzyj. Realnie. Co naprawdę się zdarzyło? Co dzieje się teraz? Co czujesz w tej chwili? Jeśli twój umysł wybiega naprzód, wyobrażając sobie straszne konsekwencje, zatrzymaj go. Skup się na faktach i na tym, co jest w tym momencie.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze