1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak zmienić marzenia w cele?

Jak zmienić marzenia w cele?

123rf.com
Sukces jest determinowany nie przez wiek, a nasz sposób myślenia. Jak nauczyć się motywować samą siebie? Oto 5 sposobów na samorealizację.

Zacznij żyć tu i teraz Nie pamiętasz, kiedy ostatnio miałaś wolny weekend? Nieustannie gonisz między pracą a domem? Zrób sobie przerwę. Pójdź na spacer do lasu. Zobacz, jak pięknie jest dookoła. Wyłącz komputer, telewizor oraz telefon chociaż na kilka godzin. Pozwól sobie pobyć z bliskimi albo zajmij się tylko sobą. Wycisz się i wsłuchaj w potrzeby ciała. Nie pozwól, by dopadła cię rutyna i znudzenie. Czy pamiętasz, o czym marzyłaś jako dziecko, nastolatka lub dorosła kobieta? Ile z tych rzeczy udało spełniło się? Najwyższa pora zacząć działać. To twój czas!

Poznaj swoje mocne strony i słabości
Wyobraź sobie, że przyjaciółka poprosi cię o pomoc w określeniu jej wad i zalet. Co wtedy robisz? Zapewne już po kilku minutach wymieniasz całą ich listę – zwłaszcza zalet. A co, jeśli postanowisz zrobić to samo ze sobą? Prawdopodobnie na liście będą głównie twoje wady. Co z tym zrobić? Okazuje się, że nie tylko szczera rozmowa z bliską osobą pomoże ci odkryć swoje mocne i słabe strony. Potrzebujesz także szczerego i świadomego dialogu z samą sobą. Zapytaj siebie, czego chcesz w życiu, co sprawia ci przyjemność, co pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości. Nie unikaj też trudnych pytań. Odpowiedz na pytania: czy to, co robię jest zgodne z moimi uczuciami, co mnie boli, onieśmiela lub przeraża – poznanie takich emocji gra naprawdę ważną rolę w określaniu własnej osobowości. Jeżeli będzie ci łatwiej zapisać mocne i słabe strony – zrób to. Analizuj niepowodzenia, wyciągaj wnioski i przede wszystkim nagradzaj siebie za przełamywanie kolejnych barier.

Zamień problemy na wyzwania
Pozytywne myślenie to podstawa. Jeżeli więc w sytuacji niepowodzenia od razu załamiesz ręce zamiast zacząć działać, nie dziw się, że stracisz motywację. Nie dostałaś podwyżki i jesteś nieustannie niezadowolona ze swojego stanowiska? Zapytaj siebie, czy robisz coś, żeby zmienić sytuację? Możesz przecież przestać narzekać i zacząć szukać nowej pracy. Małe kroki prowadzą do dużych zmian. Jeśli ciągle porównujesz siebie z innymi, nie oczekuj, że będziesz szczęśliwa. Jeżeli już musisz to robić, to działaj konstruktywnie. Zastanów się, jaka byłaś w przeszłości i powiedz sobie: kiedyś nie poszłabym na kurs stylizacji fryzur, dziś jednak mam więcej pewności siebie i zrobię to. Nie pozwól, żeby problemy zabierały ci energię potrzebną do zmian.

Zrób plan
Krótko- i długoterminowy. Jeżeli marzenia pozostają tylko w głowie, łatwo o nich zapomnieć w natłoku codziennych obowiązków. Zacznij zatem od małych kroków. Rób plany najpierw na tydzień, potem miesiąc, pół roku i w końcu na rok. Zapisuj nie tylko rzeczy do wykonania w pracy czy w domu. Twoje marzenia staną się celami do zrealizowania pod warunkiem, że odważysz się je nazwać. Wiele osób rozpisuje sobie na kartkach to, co chcą osiągnąć i wiesza te zapiski w widocznym miejscu – przy łóżku, lustrze lub nad biurkiem. Warto to zrobić, ponieważ każdego dnia będziesz przypominać sobie spisane cele i tym samym motywować się do myślenia, co zrobić, żeby je spełnić. A w końcu po prostu do działania.

Podejmij działanie
Amerykański pisarz i prekursor literatury osobistego sukcesu Napoleon Hill powiedział, że cel to marzenie z datą realizacji. Dlatego, gdy już ustalisz, jakie masz marzenia, przestań tracić czasu na odkładanie ich w nieskończoność. Do odważnych i aktywnych świat należy! Jeśli myślisz, że jakieś marzenie jest nie do osiągniecia, podziel je na mniejsze –jak tort urodzinowy. Takie cele to łatwiejsze zadania do wykonania.

Porady, jak zmienić marzenia w cele, przygotowała firma Optima.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze