1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Emotikony poprawiają humor

123rf.com
123rf.com
Badacze wrocławskiego oddziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej odkryli, że używanie tzw. emotikonów w komunikacji on-line wzmacnia relacje między ludźmi.

Emotikony, czyli symbole wyrażające nastrój, używane są zwykle podczas rozmowy na czacie lub w mailach. Według wrocławskich badaczy mogą one odgrywać ważną rolę w cementowaniu relacji internetowych. Bierze się to z potrzeby kopiowania prawdziwych zachowań w tzw. realu do relacji wirtualnych. Czyli, jeśli wiemy, że w danej sytuacji uśmiechnęlibyśmy się do rozmówcy, to podczas podobnej sytuacji i czy rozmowy on-line, również to robimy poprzez użycie emotikonu wyrażającego radość czy uśmiech.

Co więcej, nie tylko używamy emotikonów, ale także reagujemy na nie, jakby emocje, które mają one wyrażać, wydarzyły się naprawdę. Wymiana emotikonami w efekcie prowadzi do zacieśnienia więzów internetowych, a u rozmówców budzi większą sympatię wobec drugiej osoby, niż w sytuacji, gdy nie posługuje się ona emotikonami. Badacze dodają, że dzięki takiej wymianie wirtualnymi "uśmiechami" nie tylko obdarzamy rozmówcę sympatią, ale możemy nawet zakochać się w osobie, której nigdy na oczy nie widzieliśmy tylko dlatego, że dostarcza nam ona tylu pozytywnych choć wirtualnych bodźców.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze