1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Czym jest głos mądrości według Gary’ego Bishopa?

Gary John Bishop, trener rozwoju osobistego, autor poradników rozwojowych. „Mądry, że F*ck” to jego trzecia wydana po polsku książka. (Fot. materiały prasowe)
Jednym ze skutków ubocznych przemysłu zwanego rozwojem osobistym jest fakt, że ludzie zaczynają szukać tzw. magicznej pigułki, dzięki której pozbędą się raz na zawsze wszelkich problemów – mówi Gary John Bishop, trener rozwoju.

Życie według własnej mapy

Siłowanie się ze sprawami, które wywracają nasz świat do góry nogami, nie jest proste ani przyjemne. O wiele bardziej wolimy skupiać swoją energię na dążeniu do celu. Życiowe zawirowania nie oszczędzają jednak nikogo. Autor bestsellerowych poradników Gary John Bishop w nowej książce „Mądry że F*ck” pisze, że w takiej sytuacji z pomocą może przyjść nam niezależny wewnętrzny głos, który w momentach kryzysowych (kiedy ze stresu tracimy rozum) sprowadzi nasze myślenie na właściwe tory – głos mądrości. Mądrością nazywa zbiór wewnętrznych reguł oparty na czterech filarach: miłości, stracie, strachu i sukcesie. I podkreśla, by żadnego z nich nie zaniedbywać, na zasadzie „OK, może słabo sobie radzę ze stratą, ale odnoszę sukcesy w pracy”, bo chaos w którejkolwiek ze stref ograniczy nam dostęp do prawdziwej mądrości. Odbierając poczucie kontroli nad swoim życiem i możliwość zmiany świata na lepszy.

Trzy pytania do Gary’ego Johna Bishopa

W książce „Mądry, że F*ck” pisze pan, jak kierować się mądrością. Jednak wiele osób uważa, że postępuje mądrze – choć nie ma to nic wspólnego z tym, jak pan to widzi – więc po co się zmieniać?
Oczywiście, nie da się nikogo zmusić do zmiany, a kiedy próbujemy to zrobić, często tylko pogarszamy sprawę. Każdy kieruje się w życiu swoimi osobistymi zasadami, wypracowaną na własne potrzeby logiką czy tzw. mądrością, ale nie zawsze rozumiemy, że te mechanizmy mogą działać na naszą niekorzyść. Wszystko, co nam się przydarza, uznajemy za produkt okoliczności, więc usiłujemy zmieniać je, zamiast zmieniać siebie. Mam więc taką radę: kiedy życie nie układa się po twojej myśli, szczególnie w tych sferach, w których nie umiesz ruszyć z miejsca, spróbuj wyjść w swoim myśleniu poza mądrość, przez którą tam utknąłeś. Nowa mądrość, dzięki której zyskasz nową perspektywę, może otworzyć przed tobą nieznane dotąd możliwości i zainspirować cię do błyskawicznego działania.

Nad czym poza rozwijaniem wymienionych w książce obszarów: miłości, straty, strachu i sukcesu – powinniśmy pracować?
Jednym ze skutków ubocznych przemysłu zwanego rozwojem osobistym jest fakt, że ludzie zaczynają szukać tzw. magicznej pigułki, dzięki której pozbędą się raz na zawsze wszelkich problemów. Tymczasem rozwój osobisty ma nie tylko wyposażyć cię w narzędzia, dzięki którym stawisz czoło bieżącym wyzwaniom, lecz także uczynić cię lepszym człowiekiem, a to oznacza, że musisz nieustannie szukać nowych sposobów na realizowanie tego celu. Omówiłem te obszary życia, które wydają mi się najbardziej skomplikowane i najeżone trudnościami. Sądzę, że wielu czytelników po lekturze uświadomi sobie, że ich niepowodzenia mają inne przyczyny, niż podejrzewali.

Jeden z rozdziałów mówi o tzw. bolesnej mądrości. Jak sam przekuł pan ból w doświadczenie, z którego można czerpać?
W niczym nie różnię się od reszty ludzi. Przez całe życie czekałem, aż sprawy przybiorą tak fatalny obrót, że już naprawdę nie będę mógł dalej robić tego co wcześniej. Wynika to z ukrytego przeświadczenia, że zmienić można się DOPIERO WTEDY, gdy wewnętrzny ból albo wyczerpanie osiągną skrajny poziom. Ale już z tym skończyłem i zachęcam ludzi, żeby żyli kreatywnie, wymagali od siebie więcej i wreszcie, choćby przepełniał ich cynizm, zaangażowali się w działalność, która wydaje im się inspirująca.

Polecamy książkę: Gary John Bishop „Mądry, że F*ck”, Wydawnictwo Insignis

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze