1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Poczucie bliskości – jeden z piękniejszych stanów emocjonalnych

Poczucie bliskości – jeden z piękniejszych stanów emocjonalnych

Podobnie jak w przypadku poczucia akceptacji – poczuciu bliskości towarzyszy spokój i błogość. Bez niego nie może narodzić się miłość ani przyjaźń, zwłaszcza ta prawdziwa, głęboka. (Fot. iStock)
Podobnie jak w przypadku poczucia akceptacji – poczuciu bliskości towarzyszy spokój i błogość. Bez niego nie może narodzić się miłość ani przyjaźń, zwłaszcza ta prawdziwa, głęboka. (Fot. iStock)
Wszyscy pragniemy, by choć jedna osoba nas znała i rozumiała, by akceptowała nas pomimo wad i umiała wybaczać błędy. Ale najpiękniejsze jest, że poczucie bliskości może pojawić się zarówno w relacji z drugim człowiekiem, jak i w naszym obcowaniu z naturą. Kolejną kartę emocji odkrywają psycholożka Katarzyna Miller i dziennikarka Joanna Olekszyk.

Poczucie bliskości...

...pojawia się, kiedy czujemy z drugą osobą, jakąś grupą osób, ale też naturą czy wszechświatem – więź. Gdy tworzy się między nami zażyłość, intymność, wspólnota myśli i dążeń. Ale też pokrewieństwo mentalno-intelektualne, czyli podobieństwo wartości, poglądów, zainteresowań, pasji, a także gustu czy stylu życia. Zawiązujemy wtedy coś w rodzaju niepisanego sojuszu, paktu o nieagresji.

Podobnie jak w przypadku poczucia akceptacji – poczuciu bliskości towarzyszy spokój i błogość. Bez niego nie może narodzić się miłość ani przyjaźń, zwłaszcza ta prawdziwa, głęboka.

Po co nam to uczucie?

Wszyscy dążymy do bliskości, czyli tego, by choć jedna osoba nas znała i rozumiała, by akceptowała nas pomimo wad i umiała wybaczać błędy. Poczucie bliskości daje nam pewność, że gdzieś do kogoś przynależymy. Utwierdza nas w tym, że nasze poglądy i pragnienia mają sens, są ważne i poważne.

Zadania:

  • Pamiętaj, że aby między dwojgiem ludzi pojawiło się poczucie bliskości, potrzebna jest szczerość i autentyczność. Jeśli czujesz w życiu brak bliskości, zastanów się, na ile pozwalasz sobie na... bycie sobą.
  • Jednym z piękniejszych stanów emocjonalnych jest poczucie bliskości czy inaczej jedności z naturą i otaczającym nas światem. Mamy wtedy wrażenie, jakbyśmy byli elementem większej całości. Najłatwiej doświadczyć go w intymnym, zmysłowym kontakcie z przyrodą – pływając w jeziorze, leżąc na trawie, przytulając się do drzewa czy patrząc w rozgwieżdżone niebo. Spróbuj...
  • Przestrzenią, w której najpełniej może realizować się, spełniać i rozwijać poczucie bliskości jest strefa seksualna. Bliskość ciała ukochanej osoby, ciepło jej oddechu, czułość jej rąk, zapach, przeżywanie rozkoszy dawanej sobie wzajemnie, szept oraz wyczuwalne bicie serca – to doświadczenie nieporównywalne z żadnym innym. Tym pełniejsze, jeśli jego bazą jest wzajemny szacunek, akceptacja i zrozumienie.

Więcej w zestawie z książeczką „Poznaj siebie. Karty emocji”, Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk, wyd. Zwierciadło.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Poznaj siebie
Autopromocja
Poznaj siebie Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze