1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Tramwaj Zdrowia Psychicznego – szerzmy informacje o zdrowiu psychicznym

W tramwaju znajdą się informatory o profilaktyce zdrowia psychicznego, o tym, jak szukać pomocy, jak rozpoznawać objawy kryzysu psychicznego oraz jak skutecznie reagować. Wszystko będzie darmowe dla mieszkańców i mieszkanek stolicy. (Fot. iStock)
W tramwaju znajdą się informatory o profilaktyce zdrowia psychicznego, o tym, jak szukać pomocy, jak rozpoznawać objawy kryzysu psychicznego oraz jak skutecznie reagować. Wszystko będzie darmowe dla mieszkańców i mieszkanek stolicy. (Fot. iStock)
Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego 10 października uruchomiona zostanie specjalna linia tramwajowa H w Warszawie. Linia Zdrowia Psychicznego będzie kursować w tym dniu na linii Pl. Narutowicza – Kawęczyńska-Bazylika. Tramwaj będzie darmowy i będą w nim dostępne informatory o ochronie zdrowia psychicznego, działania w kryzysie, szukaniu pomocy i profilaktyce.

W dniu 10 października (Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego) na szynach stolicy uruchomiona zostanie specjalna linia tramwajowa H. Będzie to linia kursująca na trasie Pl. Narutowicza – Kawęczyńska-Bazylika. Odjazdy z placu Narutowicza zaplanowane są na godziny: 12:00, 13:30 i 15:00, a z Kawęczyńska-Bazylika na 12:45, 14:15 i 15:45. Linia nosi nazwę „H” jak „help” czyli „pomoc”, ponieważ taki jest jej główny cel – szerzyć informację o zdrowiu psychicznym.

W tramwaju znajdą się informatory o profilaktyce zdrowia psychicznego, o tym, jak szukać pomocy, jak rozpoznawać objawy kryzysu psychicznego oraz jak skutecznie reagować. Wszystko będzie darmowe dla mieszkańców i mieszkanek stolicy.

Dlaczego tramwaj?

– Gdy ktoś złamie rękę, nikt nie ma wątpliwości, żeby wezwać karetkę. Natomiast gdy ktoś zgłasza objawy depresji czy stanów lękowych, często pada skojarzenie: wariat, osoba niebezpieczna lub leniwa. Tak nie może to wyglądać. Czas przełamać społeczne tabu na temat szukania pomocy, gdy z naszym zdrowiem psychicznym nie dzieje się dobrze. Tramwaj uruchamiamy, aby pokazać, że tak jak w wielu kwestiach, to samorząd może działać w obszarze prewencji, profilaktyki i promocji dobrych praktyk. Linia okazjonalna to świetny sposób na dotarcie do dużej ilości osób na raz. Pokażmy, że transport publiczny może być zaangażowany – mówi jeden z koordynatorów akcji, Dominik Kuc.

Zgodnie z raportem Warszawskiego Transportu Publicznego w dni powszednie do obsługi linii komunikacyjnych kierowanych jest 428 składów tramwajowych. W 2021 roku tramwaje warszawskie przewiozły 185 871 513 pasażerów, czyli szacunkowo ponad pół miliona osób dziennie. Zdaniem organizatorów to świetny sposób na promocję ważnych społecznie tematów.

Jaki obecnie jest stan ochrony zdrowia psychicznego?

Po czasie izolacji spowodowanej pandemią stan zdrowia psychicznego znacznie się pogorszył. O ⅓ wzrosła liczba zgłaszanych stanów lękowych i depresyjnych. W tym samym czasie samobójstwo jest drugą co do ilości przyczyną zgonów nastolatków (zgodnie z danymi Policji), a wśród młodego pokolenia szacunki mówią o około 630 tys. osób, które potrzebują pomocy specjalistów i specjalistek. Dlatego pod kątem merytorycznym akcję wspiera Angelika Friedrich z organizacji Nastoletni Azyl.

– Informacje na temat zdrowia psychicznego powinny być ogólnodostępne, nie tylko dla osób chcących rozwinąć swoje umiejętności, czy poszerzyć wiedzę. To ważne, aby wiedzieć, jak reagować w momencie kryzysu psychicznego własnego lub bliskiej osoby. A między innymi o tym będzie można dowiedzieć się w Tramwaju Zdrowia Psychicznego. Nastoletni Azyl działa psychoedukacyjnie. Wierzymy, że im więcej osób będzie miało szansę na zdobycie wiedzy psychologicznej, tym świat będzie przyjemniejszym miejscem do życia – mówi Angelika.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze