1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Dopadła cię apatia? Czas na odpoczynek emocjonalny. Sprawdź, na czym polega

Dopadła cię apatia? Czas na odpoczynek emocjonalny. Sprawdź, na czym polega

Odpoczynek emocjonalny pomoże odbudować nadwątloną energię życiową. (Fot. Getty Images)
Odpoczynek emocjonalny pomoże odbudować nadwątloną energię życiową. (Fot. Getty Images)
Ostatnie tygodnie zimy to zazwyczaj czas, kiedy wyjątkowo dotkliwie odczuwamy spadek energii. Wbrew pozorom wcale nie chodzi o zmęczenie fizyczne.

Na pewno znacie ten stan, kiedy po długiej wycieczce padacie z nóg, ale jesteście szczęśliwi i tak naprawdę pełni energii. To tak zwane zdrowe zmęczenie. Inaczej wygląda wyczerpanie emocjonalne: apatia, niepokój, poczucie beznadziei, brak motywacji do działania – to wszystko świadczy o tym, że poziom naszej życiowej energii sięga dna. Jest to wyraźny sygnał do tego, że trzeba się sobą poważnie zająć, a przede wszystkim – znaleźć czas na odpoczynek.

Jak twierdzą znawcy tematu, np. dr Saundra Dalton-Smith, lekarka, badaczka, mówczyni i autorka książki „Święty odpoczynek: odzyskaj życie, odbuduj swoją energię, przywróć zdrowie psychiczne”, odpoczynek może różnić się w zależności od tego, jaka sfera naszego życia wymaga szczególnego zaopiekowania. Dr Dalton-Smith wyróżnia aż siedem rodzajów odpoczynku, w tym umysłowy, kreatywny, społeczny, fizyczny i emocjonalny.

Mówiąc o odpoczynku emocjonalnym, badaczka podkreśla, aby w pierwszej kolejności przyjąć i zaakceptować wszelkie emocje, które nam aktualnie towarzyszą. Następnie radzi, aby zaplanować działania, które pomogą uwolnić się od stresu i napięcia oraz odzyskać poczucie wewnętrznego spokoju i równowagi. – To czas, kiedy na pierwszym miejscu musisz postawić swój dobrostan emocjonalny – mówi dr Dalton-Smith. Służą temu: medytacja, praktyka uważności, przebywanie na łonie natury, kontakt z bliskimi, ale – co równie ważne – świadome odcięcie się od wszystkiego, co pożera naszą emocjonalną energię, w tym również od urządzeń cyfrowych – dodaje badaczka i zachęca do tego, aby w okresie emocjonalnej regeneracji poświęcać jak najwięcej czasu na rzeczy, które sprawiają nam radość. To, o czym warto jeszcze pamiętać w czasie odpoczynku emocjonalnego, to być dla siebie czułym i wyrozumiałym, a także – jak podkreśla dr Dalton-Smith – umieć prosić o pomoc ludzi, których mamy wokół nas.

Źródło: Alexandra Tizio, Qu’est-ce que le repos émotionnel et comment l’appliquer ?, elle.fr [dostęp: 20.03.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze