1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Podział obowiązków w domu źródłem stresu

123rf.com
123rf.com
Szwedzkie badania wskazują, że kiedy kobiety są odpowiedzialne za większość prac domowych, czują nierówność w relacji z partnerem, a to doprowadza je do negatywnych skutków stresu.

Wyniki badań szwedzkich naukowców potwierdziły wcześniejsze tezy wskazujące, że kobiety cały czas ponoszą większą odpowiedzialność za obowiązki domowe niż mężczyźni. Naukowcy ostrzegają, że postrzeganie równości płci wpływa na stan psychiczny kobiet. Jeśli wykonują one więcej prac domowych, mają poczucie że zajmują niższą pozycję społeczną niż partner. A to powoduje u nich stres. Tylko 10 proc. badanych kobiet powiedziała, że czują się równe mężczyznom i tej grupie nierówny podział obowiązków domowych nie przeszkadzał. Z kolei mężczyźni okazali się bardziej zestresowani, gdy mieli poczucie że ich pozycja społeczno-gospodarcza jest niższa niż partnerek.

Naukowcy wyciągnęli ze swoich poszukiwań następujący wniosek: postrzegane nierówności w relacji może wpływać stres psychiczny, kiedy obowiązki domowe są nierównomiernie rozłożone.

Źródło: Public Library of Science

Czytaj też: Stres w pracy - 3 cechy, które podwyższają jego poziom Stres wyzwala życzliwość? Radzenie sobie ze stresem za pomocą zmysłów

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze