1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Pierwsze wrażenie: co mówi o nas nasza twarz, część II

Pierwsze wrażenie: co mówi o nas nasza twarz, część II

123rf.com
Na co zwracasz uwagę, gdy kogoś poznajesz? Na oczy, uśmiech, włosy, nos? A na czym budujesz zaufanie do drugiej osoby?

Badania psychologiczne pokazują nam jakimi cechami fizycznymi kierujemy się w doborze znajomych, przyjaciół i partnerów seksualnych. Zwracamy uwagę na oczy, uśmiech i włosy. Na co jeszcze?

Brwi:
o dziwo, mocno przyciągają uwagę, zwłaszcza te gęste, bujne, rosnące na wszystkie strony, albo ich brak, który zwykle budzi niepokój. Osoby, które regularnie dbają o brwi: przycinają, regulują, czeszą, przyciemniają, postrzegane są jako te, które lubią mieć kontrolę nad swoim życiem w najdrobniejszych jego przejawach. Z kolei osoby, które pozwalają swoim brwiom swobodnie się zachowywać, wcale nie są uważane za zaniedbane ale za bardziej wyluzowane i zrelaksowane. Podobnie z zarostem na twarzy - mężczyźni zarośnięci uważani są za bardziej męskich i wyluzowanych, a ci o gładkich buziach - za pedantycznych i trochę zniewieściałych.

Skóra:
tak, tak, nawet nasz stan skóry jest oceniany podczas pierwszych kontaktów międzyludzkich. Czysta, miękka i błyszcząca, także lekko opalona skóra uważana jest za zdrową, młodą, zadbaną. Gładka twarz, bez worków pod oczami i cieni, bez krost i przebarwień to ideał. Takie osoby są lepiej oceniane w pracy i postrzegane pozytywnie w towarzystwie.

Zęby:
to już wiemy. Białe, błyszczące to oznaka zdrowia. Na zębach odbija się wszystko: nasze nawyki jedzeniowe, to czy palimy i pijemy alkohol. Brzydki uśmiech to kiepskie pierwsze wrażenie. Obok zębów znaczenie ma także oddech, mówi o nas sporo. Dlatego nieważne, jak piękne masz oczy i bujne włosy, uśmiechnij się pożółkłymi zębami i chuchnij w twarz wczorajszą kolacją a efekt będzie piorunujący.

Nos, podbródek, uszy:
na te części naszej twarzy raczej nie mamy wpływu, jeśli nie chcemy przechodzić operacji plastycznej. Ale, nawet jeśli nie takie jakie byśmy chcieli mieć, mogą one stać się naszym atutem. Wydatny podbródek często kojarzy się z pewnością siebie, spory nos może okazać się uroczy, a duże uszy zalotnie wystawać zza włosów. Tu wiele zależy od tego, jaki my mamy stosunek do tych części ciała. Im swobodniejszy, tym z większą korzyścią dla nas.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze