1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

3 sposoby na wewnętrzny spokój

123rf.com
123rf.com
Każdy z nas potrzebuje kontaktu ze sobą, momentu, kiedy słyszymy tylko własną ciszę. Życie ma wymiar także duchowy, w jaki sposób tam się przenieść?

Z książki autorstwa Maggie Oman Shannon „Crafting Calm: Projects and Practices for Creativity and Contemplation” pochodzą 3 sposoby, które pomogą nam osiągnąć wewnętrzny spokój.

1. Kontemplacja w ogrodzie

Praca w ogrodzie lub przy roślinach balkonowych to skuteczna praktyka, żeby się przenieść do tu i teraz. Kontakt z ziemią, liśćmi, kwiatami, świeżym powietrzem szybko uspokaja chaotyczne myśli. Dobrze jest z rozmysłem wybierać rośliny, które w określony sposób pachną. Lawenda, róże, maciejka, mięta pieprzowa. Zastanów się, jaka wizja przychodzi ci na myśl razem z konkretnym zapachem. Czy uspokaja cię on, czy raczej energetyzuje. Jak na ciebie działają rośliny? Przebywaj w ich towarzystwie i badaj swoje uczucia.

2. Własny ołtarzyk

Takie miejsce stworzone przez ciebie w domu może być pocieszającym narzędziem, które koi twój umysł. Podobnie jak kolekcja zdjęć ukochanej osoby w telefonie, ołtarzyk da ci poczucie bezpieczeństwa. W ten sposób od wieków pracują szamani, odwołując się do archetypowych właściwości przedmiotów. Co na nim umieścić? Kwiaty, kamienie, zdjęcia, pamiątki, kadzidełka, rośliny. Niech to będą rzeczy, które są symboliczne i drogie twojemu sercu.

3. Afirmacje

Napisz zdania, które uspokajają twój przestraszony umysł. Na przykład: „Nie ma się czego bać”, „Nie ma ograniczeń”, „Życie jest bezpieczne”, „Zapraszam do życia cuda”, „Jestem światłem”. Shannon uważa, że nasze zapotrzebowanie na takie słowa jest duże i nie zmienia się wraz z wiekiem czy rozwojem osobistym. Potrzebujemy przypominania sobie prawdy o sobie, potrzebujemy pocieszania i upewniania, że jesteśmy bezpieczni. Uświadom sobie, jakie słowa budzą twój spokój i wewnętrzną moc. Jakie mogą ci posłużyć jako tarcza ochronna w życiu. Napisz je i umieść w widocznym miejscu w domu. Patrz się na nie jak najczęściej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze