1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Dbanie o siebie - 7 szkodliwych mitów

Dbanie o siebie - 7 szkodliwych mitów

123rf.com
Coraz więcej jest świadomości wokół tematu dbania o siebie, słuchania swoich potrzeb, czy szerzej – miłości własnej. Jednak cały czas jeszcze mamy o tym fałszywe przekonania. Jakie?

Mit 1: Wszystko albo nic

Czasem wydaje nam się, że dbanie o siebie wiąże się z całkowitą zmianą trybu życia. Jesteśmy przekonani, że trzeba byłoby rzucić wszystko i żyć w zgodzie ze sobą. Codzienne życiowe obowiązki kłócą się nam z ideą dobrej samoopieki. Tymczasem kilkanaście minut medytacji dziennie może już sprawić, że skutki stresu będą mniej odczuwalne a my znacząco zbliżymy się do siebie.

Mit 2: Dbanie o siebie jest kosztowne

Miłość własna często postrzegana jest jako luksus, na który większość z nas nie ma ani czasu, ani pieniędzy. Tymczasem dbanie o siebie nie musi oznaczać zabiegów w drogim spa czy wyjazdem na tropikalnymi wakacjami. Weekendowy wypad za miasto czy kąpiel z kilkoma kroplami olejku lawendowego – to działania dla nas korzystne, bo odprężają umysł i ciało.

Mit 3: Przymus dbania o siebie

Dochodzi do tego, gdy długo tłumimy swoje potrzeby. Wówczas przychodzi taki moment, kiedy w sposób kompulsywny idziemy na zakupy i wydajemy fortunę na przedmioty, które nie zawsze są nam potrzebne. Potem z tego powodu mamy poczucie winy, które odkupujemy unikaniem przyjemności. Taki mechanizm dotyczy kompulsywnego objadania się, wydawania pieniędzy, uprawiania seksu czy wchodzenia w toksyczne relacje.

Mit 4: Dbanie o siebie jest bliskie feminizmowi

Odwaga, by żyć w zgodzie ze sobą i dbać o siebie kojarzona jest z feminizmem jako ideą wyzwolenia kobiet. To nieaktualny mit widzący w kobietach cały czas jeszcze osoby, które muszą walczyć o to, żeby nie zajmować się tylko domem. Faktem jest, że łącząc karierę z wychowywaniem dzieci, może być nam trudniej dbać o siebie. Jednak jest to związane bardziej ze świadomym życiem niż feminizmem.

Mit 5: Dbanie o siebie to relaks, który uspokaja

Gdy tak myślimy, dbanie o siebie może pomylić się nam z leżeniem na kanapie z pudełkiem ptasiego mleczka. Tymczasem dobrze byłoby dla nas włożyć trampki i pobiegać w pobliskim parku. Dbanie o siebie w ogólnym rozrachunku nie może szkodzić naszemu ciału ani umysłowi.

Mit 6: O prawo do dbania o siebie trzeba walczyć

Jeśli mamy takie przekonanie, miłość własna służy nam do negatywnego funkcjonowania w relacjach. Jest celem do osiągnięcia, który wytwarza niepotrzebne psychiczne napięcie. A przecież chodzi o coś akurat odwrotnego.

Mit 7: Dbanie o siebie to wybór między sobą a bliskimi Tak też nie musi być. Kiedy przestajemy dbać o siebie, kończą się nasze emocjonalne i energetyczne rezerwy, żeby dbać o bliskich. To, że zostawiasz partnera, dzieci i dom na całe popołudnie, żeby być ze sobą i swoimi przyjemnościami, które karmią twoją duszę, jest dobre także dla nich. Nikt na tym nie traci, jeśli zachowana jest zdrowa równowaga.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze