1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak zmienić negatywne myśli - ćwiczenia

123rf.com
Czy i ciebie męczy czasem jakaś negatywna myśl, która skutecznie zatruwa ci życie? Pora pozbyć się jej raz na zawsze! Pomoże ci w tym proste ćwiczenie, zaczerpnięte z książki psychologa i coacha Artura Króla „Opowieści zmieniacza”

Krok pierwszy: Weź na warsztat myśl, która w jakiś sposób ci doskwiera – sprawia, że czujesz się przybita, przestraszona czy zdenerwowana. Może to być treść twoich wyobrażeń, np. „Do niczego się nie nadaję”, jak również coś, co kiedyś od kogoś usłyszałaś, np. głos szefa mówiącego: „Jesteś zerem! Ten raport jest do niczego!”.

Krok drugi: Sprawdź, co czujesz, gdy przypominasz sobie te słowa. (To ćwiczenie można wykorzystać do pracy z myślami, które wywołują nieprzyjemne uczucia. Jeżeli natomiast nie wpływają one na twój nastrój,
choć uważasz, że powinny, nie ma potrzeby stosowania tej metody. Poradziłaś sobie w inny sposób).

Krok trzeci:
Zwerbalizuj wewnętrznie te myśli jeszcze raz, ale zmień głos, który je wypowiada. Niech artykułuje słowa bardzo, bardzo powoli, z długimi, wielosekundowymi przerwami między nimi. Niech zacznie seplenić albo mówić jak postać z kreskówki. Niech się jąka, stanie się bardzo, bardzo cichy albo niesamowicie uwodzicielski i zmysłowy. Niech mówi te słowa jak aktor odgrywający sztukę albo ktoś pytający o drogę. Przetestuj kilka takich opcji i sprawdź, które z nich wywołują najsilniejszy efekt i sprawiają, że emocje związane z tymi myślami stają się bardziej pozytywne. Wybierz najskuteczniejszy sposób zmiany wewnętrznego wypowiadania słów, które są dla ciebie nieprzyjemne.

Krok czwarty: Pomyśl o sytuacji, w której pojawiają się takie negatywne myśl
i.
Wyobraź je sobie w zmienionej wersji i sprawdź, jaki to wywołuje efekt.

Krok piąty:
Jeżeli nastąpiła wyraźna poprawa, przejdź do kroku szóstego. Jeśli myśli wciąż wywołują negatywne emocje, wróć do kroku trzeciego i przetestuj inne sposoby na zmianę ich formy.

Krok szósty:
Powtórz krok czwarty. Tym razem wyobraź sobie trzy inne sytuacje.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze