Elastyczność psychiczna pomaga nam być odpornym na to, co przynosi nam życie. Czyli chroni przed skutkami stresu. Jak ją wzmacniać?
Dobra wiadomość jest taka, że nad elastycznością psychiczną można wewnętrznie pracować. W jaki sposób?
1. Reguluj swoje emocje. Skutecznym sposobem zarządzania bolesnymi emocjami jest świadome rozpoznawanie ich i zmiana emocjonalnych reakcji. Strategia polega na obserwacji swoich myśli i wynikających z nich emocji oraz zachowań w sytuacjach stresowych. Kiedy jesteśmy tego świadomi, łatwiej zastępujemy negatywizmy pozytywnymi reakcjami.
2. Praktykuj uważność. Pobyt w teraźniejszości obniża poziom stresu, ponieważ najbardziej denerwujemy się tym, co ma zdarzyć się w przyszłości albo zdarzyło się w przeszłości. Tym sposobem usztywniamy się, jeśli otworzymy się na tu i teraz pozwolimy dobrym zmianom wydarzyć się bez przeszkód.
3. Otwórz się na pozytywne emocje. Przeżywanie dobrych doświadczeń zwiększa naszą psychiczną odporność. To zdumiewające, jak bardzo boimy się być szczęśliwi, jak często nie pozwalamy sobie na radość. Trzymamy się znanych trudnych emocji takich jak: złość, smutek czy lęk. Praca nad realistycznym optymizmem polega na filtrowaniu niepotrzebnych negatywnych informacji a skupianiu się na pozytywnych. W ten sposób bronimy się przed rozczarowaniami, które przynoszą nam stres.
4. Nie unikaj konfrontacji z sytuacjami stresowymi. Mierzenie się ze stresem działa jak szczepionka i uczy elastyczności psychicznej. Uniki nasilają zdenerwowanie, tymczasem radzenie sobie z trudnościami uwalnia lęk i otwiera nas na zmiany.
5. Angażuj się w relacje z ludźmi. One są najlepszym poligonem, by ćwiczyć psychiczną elastyczność. Każdy człowiek jest niczym odrębny wszechświat, na który reagujemy. Dlatego obcowanie z ludźmi pozwala odkrywać nam siebie w swojej różnorodności. A kiedy jesteśmy bliżej siebie, mniej boimy się życia.