1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Typy osobowości - Kalifornijczyk, czyli Typ Wygodny

123rf.com
123rf.com
Spośród 14 typów osobowości opisanych przez psychologów Johna M. Oldhama oraz Loisa B. Morrisa Typ Wygodny ma najbardziej bezstresowe podeście do życia. Zobacz, na ile jest ci bliski

Typy wygodne podporządkowują się regułom gry, wypełniają swoje obowiązki i dotrzymują zobowiązań, ale kiedy mają czas wolny, nie pozwolą, by ktokolwiek bądź cokolwiek przeszkodziło im w pogoni za osobistym szczęściem. To właśnie istota życia dla ludzi o tym typie osobowości. Gdy jest zagrożone ich prawo do „robienia swojego”, potrafią wytoczyć najcięższe działa.

Jeśli odnajdujesz się tym opisie typu osobowości, pewnie najbardziej cenisz sobie właśnie wygodę. Robisz dokładnie tyle, ile się od ciebie wymaga, i nic ponadto. Nie pozwalasz się wykorzystywać. Masz swobodny stosunek do czasu, nie dajesz się opętać pośpiechowi. Nie jesteś zapatrzona w autorytety, akceptujesz siebie i swój sposób życia. Wierzysz w łut szczęścia i to, że tobie tez coś się od życia należy. Dobrze funkcjonujesz w uporządkowanych układach: rodzinie, pracy, społeczności lokalnej. Mimo dużej pewności siebie nie postrzegasz się jako pępka świata, ale jako jeden z trybików w jego wielkiej machinie. Ale to ci zupełnie nie przeszkadza czuć się dobrze.

Lubisz życie rodzinne i cenisz sobie wierne grono przyjaciół, ale czasem potrzebujesz, by ktoś się tobą zaopiekował. Jednocześnie żywisz w stosunku do ludzi pewną podejrzliwość: obawiasz się, że zbyt wiele się od ciebie zażąda. Masz dużą wprawę w mówieniu „nie”. Trudno być twoim partnerem, bo nie stawiasz problemów w związku na pierwszy miejscu spraw do załatwienia i raczej nie zdobędziesz się na większe ustępstwa, by zadowolić drugą osobę. Jeśli więc twój ukochany weźmie na siebie ciężar dbałości o trwałość waszej relacji, okażesz się partnerką wrażliwą, lojalną i kochająca. A praca? Tu też się zbytnio nie angażujesz. Nie pracujesz bowiem dla zaszczytów i kariery, tylko po to, by mieć pieniądze na przyjemności, zarobić na emeryturę lub po prostu… dla zabawy. Jesteś zgodnym pracownikiem, nie godzisz się jednak na zabieranie pracy do domu czy zostawanie po godzinach. Nie musisz się przypodobywać szefowi czy współpracownikom, bo i tak czujesz się dobrze ze sobą. Czasem nie dostrzegasz, że ten brak ambicji powoduje, że dostajesz mniej pochwał niż inni, a cudze sukcesy bolą cię wtedy bardziej niż zwykle. „To nie mój problem” – tak brzmi ulubione powiedzenie Kalifornijczyków. Taka postawa wprawdzie irytuje przełożonych, ale trzeba przyznać, że przy takim podejściu nie grozi ci przepracowanie, perfekcjonizm, wypalenie zawodowe oraz uczestnictwo w ogłupiającym wyścigu szczurów. Idealna praca dla ciebie to urzędnik państwowy, funkcjonariusz czy żołnierz zawodowy. Możesz też spróbować zarabiać na tym, co sprawia ci przyjemność.

Jesteś jak jaszczurka wygrzewająca się na słońcu – rozleniwiona, powolna, cierpliwa i trudno cię wytrącić z równowagi. Nie zamartwiasz się tym, na co nie masz wpływu, jesteś zrównoważona emocjonalnie. Złość okazujesz raczej poprzez milczenie, unikanie kontaktów i spowolnienie działań. Jesteś wtedy mrukliwa i wszystkiego się czepiasz, ale unikasz otwartej konfrontacji. Obce są ci wszelkie uzależnienia.

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy)  u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret” (wydawnictwo Czarna Owca)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze