Atma Kriya Yoga – wywiad z Ryszim Tulsidasanandą

123rf.com

Już kilkanaście minut dziennie praktykowania Atma Kriya Yogi może zacząć otwierać serce na bezwarunkową miłość. Najpierw pojawia się wewnętrzny spokój, ufność że naszym życiem kieruje wyższa mądrość, otwarcie się na głos intuicji. Regularna praktyka umożliwia wyciszenie umysłu, a kiedy umysł jest spokojny, doświadczyć można kontaktu z Duszą (Atmą).

Atma Kriya Yoga to osadzone w starożytnej mądrości techniki, które zostały przekazane przez Mahawatara Babadźiego, jogina z Himalajów i Śri Swamiego Vishwanandę, współcześnie żyjącego duchowego nauczyciela i guru. Dzięki nim każdy ma szansę doświadczyć głębokiej wewnętrznej transformacji. Korzyści pojawiają się na poziomie ciała, umysłu i duszy. Ten stan świadomości można pojąć tylko poprzez własne doświadczenie.

Aleksandra Nowakowska: Atma Kriya Yoga pochodzi ze starożytnych czasów, ale odpowiada na współczesne potrzeby, tak?

Ryszi Tulsidasananda: Kriya joga jest bardzo, bardzo starożytna. Mahawatar Babadźi, odwieczny indyjski jogin, przekazywał ją różnym guru. Zmieniała ona swoje formy, ale esencja zawsze pozostawała taka sama. Atma Kriya Yoga, której naucza mój guru – Śri Swami Vishwananda – koncentruje się na miłości. I właśnie dlatego jest tak odpowiednia dla współczesnych czasów. Obecnie jesteśmy tak mocno skupieni na tym, co zewnętrzne, że trudno nam doświadczać miłości. Odczuwamy więc wszyscy niedosyt miłości w naszym życiu. Potrzebujemy więcej miłości wobec siebie samych, wobec innych i dla świata.

Można powiedzieć, że Atma Kriya Yoga to zestaw narzędzi służących temu, aby miłość mogła się w nas przejawiać. Opowiedz, proszę, o tych technikach.

Możemy je pogrupować w kategorie. Pierwsza z nich to powtarzanie mantry, druga jest medytacją z mantrą, następna to medytacja z dźwiękiem, potem są pranajamy, czyli techniki oddechowe i wreszcie kilka asan i mudr. Ale najważniejsza jest medytacja z czakrami. Pomaga ona oczyścić podświadomy umysł z egoistycznych, pełnych lęku myśli, które powstrzymują nas przed kochaniem.

Twierdzisz, że Atma Kriya Yoga jest bardzo elastyczną praktyką, która nie wymaga wiele czasu.

Tak. Praktykujący sam wybiera, które techniki z zestawu wykonuje. Można je podzielić na części i ćwiczyć kilka razy dziennie zaledwie po kilka minut. Atma Kriya Yoga jest tak potężnym narzędziem, że nawet poświęcając jej niewiele czasu, można odczuwać wymierne korzyści.

Jak działa Atma Kriya Yoga?

Praktykujący doświadczają odczucia wewnętrznego spokoju i jasności umysłu. Stają się odporni na stres i mają znacznie mniej zmartwień. W ich życiu jest za to więcej radości, zrozumienia i współczucia. Zauważają także, że poprawia się ich intuicja nawet w stosunku do codziennych przyziemnych spraw. Znam menedżera wysokiego szczebla zatrudnionego w wielkiej firmie, u którego dzięki praktyce Atma Kriya Yogi poprawiły się zdolności zarządzania na wielu poziomach. Odczuwa więcej empatii w stosunku do swoich pracowników, poprawiła się też jego intuicja dotycząca spraw biznesu. Mówił mi, że potrzebuje teraz mniej czasu na rozwiązywanie problemów.

Jakie jeszcze korzyści przynosi Atma Kriya Yoga?

Wytwarza wokół praktykującego pole energii, które rozciąga się na około kilometr. Ochrania ono między innymi przed negatywnym wpływem planet. Jednocześnie wytwarza wibracje, które przyciągają do nas pozytywne energie. Za sprawą praktyki rozwijamy też w sobie duchowe cechy.