Natalia Doraczyńska, psycholog sportu, wyjaśnia dlaczego regularny wysiłek fizyczny pomaga rozwijać cechy, które kształtują nie tylko nasze ciało.
Rozpoczynając aktywność fizyczną, zwykle wyznaczamy sobie cel, zasięg, ramy czasowe i sposoby weryfikacji. W efekcie uczymy się dyscypliny, konsekwencji i wytrwałości. Sport pokazuje, że nie tylko cel ma znaczenie, ale także droga do niego.
Sport uczy pokory i radzenia sobie z czynnikami zewnętrznymi, na które nie mamy wpływu, pomaga pozbyć się chorobliwego perfekcjonizmu.
Zobacz również odzież damska do ćwiczeń
Pozwala zwiększyć świadomość ciała, co ułatwia prawidłowe czytanie jego reakcji, ale i panowanie nad nim w sytuacjach stresowych.
Rozwój i osiągnięcia sportowe podnoszą wiarę we własne siły, uczą koncentracji, ale także poszukiwania rozwiązań, kreatywności i dystansu do siebie oraz otoczenia.
Sport ma to do siebie, że jeżeli osiągnęliśmy jeden cel, chcemy więcej. To z kolei uczy odwagi, oceny ryzyka i podejmowania większych wyzwań.
I co najważniejsze, sport uczy radości życia oraz współpracy z innymi, czy to trener, czy partner, czy przeciwnik sparingowy – komunikacja i wspólna praca są niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Dzięki wydzielanym wraz z wysiłkiem związkom chemicznym w ciele łatwiej nam – najpierw w sporcie, potem w pracy – poczuć szczerą radość, doświadczyć bycia tu i teraz i czerpania energii z własnych osiągnięć.
Czytaj więcej:
Jak sport wpływa na psychikę?
Uprawiaj sport dla siebie, nie dla mody
Dlaczego niektórzy uzależniają się od sportu?