Dlaczego dziecko udaje alergię?

dlaczego dziecko udaje alergię
123rf.com

Młodzież jest bardziej pomysłowa i dokładna w symulowaniu ataków alergii. Bardzo często nastolatki przygotowują się do tego zadania szukając w internecie informacji, jak wywołać poszczególne objawy: zaczerwienione oczy, wysypkę, lejący się katar czy duszności i kaszel.

Niestety tym samym igrają z własnym zdrowiem i mogą doprowadzić do innych powikłań

Patrzcie tylko na mnie

Kiedy chore na alergię dziecko zaczyna symulować objawy, mamy do czynienia z najgorszą z możliwych sytuacji. Alergik dobrze wie, że rodzice otaczają go większą opieką i pozwalają na więcej, gdy tylko nadchodzą ataki choroby. Wykorzystuje to, by uzyskać ich uwagę, wymusić swoje racje.

Rodzice zazwyczaj poddają się tej sugestii, w obawie o zdrowie swojej pociechy lub tak mocno uodporniają się na symulowane ataki choroby, że przestają zwracać uwagę także na te prawdziwe. Takie histeryczne ataki choroby nie są groźne, o ile rodzice nie dadzą się im ponieść.

Za każdą udawaną alergią stoi jakiś powód. Warto rozmawiać z dzieckiem o jego problemach i lękach oraz poświęcać mu jak najwięcej uwagi. A jaki jest najlepszy sposób na symulantów? To lek placebo (np. pusty inhalator) lub zupełne odwrócenie uwagi od nagłego ataku alergii.

Artykuł pochodzi z portalu Moje Alergie