1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Płaskostopie u dziecka

123rf.com
123rf.com
Co to za wada postawy i czy można zapobiegać płaskostopiu? Żeby odpowiedzieć na te pytania potrzebna jest wiedza o rozwoju stóp u dziecka.

Stopy twojego nowo narodzonego dziecka przypominają pulchne bochenki chlebka. Są jeszcze zupełnie niewykształcone, nie mają charakterystycznych wygięć, ani wklęsłości. Gdyby odcisnąć ich ślad na piasku, można by powiedzieć, że maluch ma platfusa. I rzeczywiście: małe dzieci, które nie potrafią jeszcze chodzić, albo dopiero poznają tę trudną sztukę, mają tzw. płaskostopie fizjologiczne (do drugiego roku życia). Nóżki, a dokładniej ich mięśnie, są jeszcze zbyt słabe, by utrzymać ciężar ciała, znajduje się za to na nich dużo miękkiej tkanki tłuszczowej. Z biegiem czasu stopa malca zacznie się dopiero formować i rozwijać. W wieku 3-4 lat pojawi się na niej sklepienie podłużne (wgłębienie na linii palce-pięta), potem poprzeczne. Ostateczny kształt osiągnie, gdy dziecko będzie w liceum (lekarze twierdza, że u dziewczynek następuje to ok. 15-16 roku życia, a chłopców fizycznie rozwijających się, wolniej - ok. 18-20). Dlatego pierwsze kilkanaście lata życia to czas, gdy trzeba szczególnie zadbać o stopy dziecka, by nie dopuścić do powstania wady postawy, np. płaskostopia.Co to jest płaskostopie?

Stopa każdego człowieka składa się ze skomplikowanej konstrukcji kości, mięśni i wiązadeł. Prawidłowo zbudowana opiera się o podłoże trzema punktami: piętą oraz pierwszą i piątą kością śródstopia. Pomiędzy tymi punktami przebiegają dwa podłużne łuki tworzące wysklepienie stopy (linia pięta –palce, tzw. podbicie ) oraz łuk poprzeczny (prostopadły do podbicia). Dzięki nim nasz krok jest sprężysty. Odpowiedni kształt łuków sprawia bowiem, że w czasie chodzenia nasz kręgosłup nie odczuwa wstrząsów, które mogłyby go uszkodzić. Zdarza się jednak, że stopa nie jest prawidłowo uformowana, a jej aparat mięśniowy - niewydolny. Mówimy wówczas płaskostopiu. Cierpi na nią prawie 30 procent małych Polaków.

Płaskostopie polega na obniżeniu i spłaszczeniu sklepienia podłużnego stopy (linia pięta-palce) lub łuku poprzecznego. Wtedy cała stopa przylega płasko do ziemi. Przyczyną tej deformacji mogą być skłonności genetyczne, częściej jednak jest to wada nabyta, spowodowana zwiotczeniem ścięgien lub więzadeł. W dzisiejszych czasach od małego zakładamy dzieciom buty, na dodatek wyposażone w wyprofilowane wkładki, które nie pozwalają mięśniom pracować i rozwijać się, a jedynie podpierają i utrzymują je w jednej pozycji. Dzieci i młodzi ludzie mają też za mało ruchu – nie uprawiają sportu (w szkole mają zaledwie dwie godziny gimnastyki tygodniowo), coraz dłużej siedzą przed telewizorem i komputerem, zamiast rozwijać się fizycznie. Dlatego ich ścięgna i więzadła są niesprawne. Przed stuleciami było inaczej - człowiek chodził boso i jego stopy ciągle ćwiczyły, przez co były dobrze wykształcone i sprawne. Płaskostopie było dolegliwością niezmiernie rzadką.

Jak zapobiegać wadom stóp?

Płaskostopiu można zapobiegać i to w prosty sposób. Od małego przyzwyczajaj dziecko do chodzenia po domu na bosaka. Kup mu ciepłe skarpetki z gumowymi antypoślizgowymi podeszwami zamiast kapci. W lecie, w czasie wakacji pozwól mu chodzić bez butów po trawie i piasku. Gdy dziecko będzie trochę starsze, zamień jego miękkie i wyprofilowane obuwie na chodaki lub twarde klapki z cienkim paskiem, który wymuszałby podtrzymywanie ich na nodze mięśniami palców (dziecko „łapiąc” buty będzie ćwiczyło stopy). W sklepie wybieraj zawsze buty z płaską podeszwą bez profilowanych wkładek, by zmusić mięśnie stóp do pracy. Wkładka tylko formuje gotowy kształt stopy, ale nie zapobiega, ani nie leczy płaskostopia. Może pomóc tylko starszym ludziom, których stóp już nie da się ukształtować, likwidując ból. Pamiętaj też, że dobre buty dla kilkulatka powinny sięgać aż do kostki (mieć twardy i wysoki zapiętek), szerokie noski, by malec mógł swobodnie poruszać paluszkami i elastyczną podeszwę.

Zobacz także klapki damskie na obcasie

Zadbaj też o sprawność fizyczną malca: chodźcie na spacery i piesze wycieczki, jeździjcie na rowerze. Zapisz dziecko na tenisa lub inny sport, może to być nawet taniec towarzyski (baletnice dzięki wielogodzinnym ćwiczeniom nie mają problemów z płaskostopiem). Ucz dziecko, że nie wszędzie trzeba jechać autobusem lub samochodem, a chodzenie to doskonały trening nie tylko dla stóp, ale i dla całego organizmu.

Jutro artykuł o tym, jak rozpoznać u dziecka płaskostopie i w jaki sposób ćwiczyć

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze