fbpx

Połączenia nerwowe w mózgu podczas depresji

Połączenia nerwowe w mózgu podczas depresji
123 RF

Osoby cierpiące na depresję prawie nie odczuwają przyjemnych emocji, za to doświadczają negatywnych myśli i uczuć. Mają kłopoty z koncentracją, podejmowaniem decyzji i działaniem. Czy znajduje to odzwierciedlenie w pracy mózgu?
Badania wykonane za pomocą rezonansu magnetycznego przez naukowców Uniwersytetu Stanforda z pozwoliły naukowcom zobaczyć, w jaki sposób funkcjonuje mózg podczas depresji.

Skanowanie mózgów kobiet cierpiących na depresję i takich, które nigdy nie zapadły na tę chorobę, pokazało jak działają u nich połączenia między obszarami mózgu, odpowiedzialnymi za odczuwanie emocji, zapamiętywanie, koncentrację i podejmowanie decyzji.

– Okazało się, że podczas depresji spada liczna połączeń między obszarem kory przedczołowej a jądrem ogoniastym – powiedziała psycholog Daniella Furman, która prowadziła badania. – Jądro ogoniste znajduje się głęboko w mózgu i uważa się, że jego funkcjonowanie odpowiada za pamięć i motywację do działania, podczas gdy kora przedczołowa reguluje nasze emocjonalne zachowania. Oba te obszary są jakby filtrem negatywnych myśli i nieskutecznych działań.

Naukowcy uważają, że gdyby jakiś lek wpłynął na usprawnienie połączeń nerwowych tych rejonów mózgu, zmniejszyłby negatywne objawy depresji.

Wyniki badań opublikowane zostały w czasopiśmie Biology Mood & Anxiety Disorders

Źródło: Biomed Central

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze