1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Przyczyny seksoholizmu mężczyzn

123rf.com
Nowe badania wskazują na źródło seksoholizmu mężczyzn. To trudne emocje, którym trudno znaleźć ujście.

Mężczyźni przeżywają swoje cierpienie, na które składają się negatywne bolesne emocje, bardziej na zewnątrz, kobiety natomiast wewnątrz, w psychice. Naukowcy udowodnili, że to właśnie jest przyczyną tego, że 70 proc. kobiet jest bardziej narażonych na depresję a 80 proc. mężczyzn na seksoholizm. Badacze z Uniwersytetu Michigan uważają, że uzależnienie seksualne mężczyzn jest swoistym objawem depresji pojmowanej jako bunt organizmu przeciwko długiemu tłumieniu trudnych emocji. Depresja postrzegana jako skrajny smutek, poczucie beznadziejności i niemocy to tylko jedna z jej odsłon.

Męska wersja depresji to ataki złości, agresja, podejmowanie niepotrzebnego ryzyka, nadpobudliwość i skłonność do uzależnień, zwłaszcza seksoholizmu. U kobiet mechanizm depresyjny w mózgu objawia się biernością, a u mężczyzn zachowaniami, które są odwrotnością pasywności. Mężczyźni stają się wówczas tyranami i często znieczulają się kompulsyjnym seksem. Jest to próba ucieczki od negatywnych emocji – uzewnętrznianie ich podczas seksu. Skany mózgu mężczyzn seksoholików pokazują, że wówczas mózg funkcjonuje podobnie jak podczas depresji.

Fakt, że to mężczyźni znacznie częściej popełniają samobójstwa niż kobiety, popiera pogląd, że pod wpływem bolesnych emocji podejmują oni działania a nie przeżywają je. Podobnie seksoholizm ma u swego podłoża niepokój emocjonalny i brak kontroli wewnętrznej, który ujawnia się na zewnątrz. W ten sposób szukają oni ulgi od poczucia uczuciowej izolacji i nienawiści do siebie. Przeżycie tych emocji podczas głębokiej psychoterapii może uwolnić ich od uzależnienia seksualnego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze