1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Kiedy związek zaczyna się psuć

Kiedy związek zaczyna się psuć

fot.123rf
Wiele związków przechodzi kryzys spowodowany znudzeniem, rutyną i przewidywalnością relacji. Najczęstszym powodem tego, że dochodzi do takiej sytuacji jest brak zaangażowania i podejmowania jakichkolwiek działań, by poprawić wzajemne stosunki.

Na pewno spotkaliście się już z terminem ‘wypalenie’, słowo to używane jest najczęściej w kontekście wypalenia zawodowego. To określenie może być jednak stosowane i w przypadku, np. relacji z partnerem. W długotrwałym związku łatwo jest zapomnieć z czasem o tym, jaki był powód tego, że się w sobie zakochaliśmy i postanowiliśmy być razem. I kiedy żadna ze stron nie podejmuje wysiłku, by sytuację polepszyć, może ona jedynie się pogorszyć.

Symptomy wypalenia

Do Waszego związku powoli wkrada się rutyna i nuda, staliście się dla siebie przewidywalni i już nawet nie staracie się w żaden sposób wzajemnie zaskoczyć. Brak pomiędzy Wami intymności i bliskości, jak dawniej. To niepokojący znak, jeśli już nawet nie macie ochoty zrobić coś wyjątkowego wspólnie i postarać się dla drugiej osoby. Narastająca obojętność, czy nawet niechęć mogą zabić Waszą relację.

Dominującym uczuciem, które odczuwasz w ostatnim czasie jest smutek i przygnębienie spowodowane sytuacją panującą pomiędzy Wami. Nie potrafisz też już wyobrazić sobie Waszej przyszłości razem, a myśl o tym przyprawia Cię jedynie o jeszcze gorszy nastrój. Masz poczucie, że to, co najlepsze między Wami już dawno minęło.

Strasznie irytujesz się, kiedy Twój partner lub partnerka zachowa się nie tak, jak tego oczekujesz. Już nawet najmniejsze drobiazgi potrafią doprowadzić Cię do białej gorączki. Kiedyś leżące na podłodze skarpetki czy naczynia w zlewie spowodowałyby u Ciebie lekkie zdenerwowanie, teraz powodują, że dochodzi między Wami do karczemnej awantury. Sami już nawet nie wiecie, o co tak często się kłócicie i dlaczego nie macie już nawet ochoty na jakiekolwiek wyjaśnienia, dlatego po prostu staracie się wzajemnie siebie unikać i odzywać się do siebie tylko, kiedy to konieczne.

Jak reagować?

Kiedy zauważycie, że między Wami zaczyna się coś psuć, jest to moment, by zareagować! Rozmowa i wzajemne wysłuchanie drugiej strony są niezwykle ważne, by utrzymać zdrową relację. Jeśli dopuścicie do sytuacji, kiedy zachodzi między Wami do nieporozumień i niedomówień bądź, co gorsza w ogóle ze sobą nie rozmawiacie, sytuacja może się jedynie pogorszyć.

W momencie, gdy kryzys w Waszym związku osiąga już takie rozmiary, że nie jesteście w stanie sobie sami z nim poradzić, warto przemyśleć zasięgnięcie porady u specjalisty. Jeżeli Wam obojgu zależy na tej relacji, nie powinniście zbyt łatwo poddawać się i rezygnować ze starań.

To naturalne, że z czasem namiętność wygasa, a codzienność sprawia, że zapominamy o tym, by okazać sobie wzajemnie uczucia. To nie powinno jednak od razu przekreślać tego, co udało Wam się wspólnie stworzyć.

Więcej na temat związków i seksualności można przeczytać na stronie

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze