1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Jak zepsuć sobie związek

123rf.com
Wszyscy popełniamy błędy, także w relacji z partnerem. Ale jeśli masz poczucie, że twój związek to ciągła walka, sprawdź czy nie popełniasz 5 typowych błędów.

1. usprawiedliwiasz swoje własne złe zachowanie. Tłumaczysz sobie, że musiałaś być złośliwa wobec  niego, bo wcześniej czymś cię wkurzył, albo wyciągnęłaś brudy sprzed lat, choć były nieadekwatne przy tej sprzeczce, bo "nadal cię one bolą". Zastanów się, czy tak samo potraktowałabyś znajomego lub obcego? Twojemu partnerowi - tak jak i tobie - przede wszystkim należy się szacunek - czy jesteś w stanie się na niego zdobyć także podczas kłótni?

2. zawsze się wycofujesz. Jeśli sprzeczka jest blisko, albo twój partner chce z tobą wyjaśnić coś dla ciebie trudnego albo kłopotliwego - uciekasz. Dzwonisz gdzieś, wychodzisz z domu, bo właśnie teraz musisz pobiegać, zaczynasz sprzątać albo robisz awanturę dziecku, że nie posprzątało pokoju. Jeśli jesteś z kimś w związku to z nim jesteś, także w trudnych chwilach. Nie uciekaj, bo problemy i sprzeczki zdarzają się każdemu.

3. rządzisz się i zrzędzisz. Zawsze twoje słowo musi być ostatnie, zawsze twój pomysł realizowany i twoje veto brane pod uwagę. Gdy tak się nie dzieje i partner stawia na swoim, zaczynasz się obrażać albo doszukiwać wad w jego decyzji czy propozycji. Zrzędzenie - to chyba najbardziej męczące cudze zachowanie. Zamiast zrzędzić przyjrzyj się pomysłowi partnera obiektywnie i spróbuj dostrzec w nim plusy. A może tym razem miał rację?

4. zawsze inni są winni, ty nigdy
. Jeśli coś się nie powiedzie, od razu zaczynasz doszukiwać się winy wokół siebie. Czy to na pewno sprawiedliwe? Czy naprawdę zawsze masz rację, a twoje zachowanie jest nienaganne? I czy znalezienie winnego jest rozwiązaniem problemu? A może trzeba wspólnie znaleźć rozwiązanie trudnej sytuacji, zamiast się wzajemnie oskarżać.

5. nie słuchasz albo szybko zapominasz o tym, co usłyszałaś.
Twój partner chce porozmawiać, wytłumaczyć się albo po prostu wyjaśnić jakąś ważną dla niego kwestię. A ty siedzisz obok niego, pijesz kawę i ... puszczasz to mimo uszu. Nie docierają do ciebie jego argumenty, przekręcasz to co usłyszałaś. Trudno jest wzajemnie się słuchać, zwłaszcza podczas sprzeczki czy tuż po niej. Czasem trzeba uspokoić emocje i zdobyć się na życzliwość.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze