5 lekcji od rozwiedzionych

Ludzie, którzy tracą się rozwiedli, mają potrzebę zastanowienia się, co w małżeństwie poszło źle, jakie zrobili błędy. Bo każdy z nas je robi, warto ich jednak nie powtarzać. O co mądrzejsi są rozwodnicy? Chcesz mieć szczęśliwe małżeństwo? Skorzystaj z ich doświadczeń.
Doktor Miłość, tak nazywana jest dr Terri Orbuch – psychoterapeutka z Detroit, specjalistka o relacji, naukowiec na University of Michigan’s Institute for Social Research, osoba medialna, autorka nowej książki „Finding Love Again: 6 Simple Steps to a New and Happy Relationship.” Terri Orbuch w badaniu National Institutes of Health pytała rozwiedzionych o to, czego w ich małżeństwach zabrakło i jakie wyciągnęli wnioski na przyszłość (71 proc. z nich znalazło nowych partnerów, w tym 44 proc. ponownie zawarło związek małżeński).

Co możesz zrobić, żeby się nie rozwieść?

1. Dbaj o uczucia partnera

15 proc. rozwiedzionych stwierdziło, że w drugim związku świadomie dbają o uczucia partnera, czyli mówią, że kochają, przytulają, całują, trzymają za rękę, dają emocjonalne wsparcie. Rozwiedzeni wskazują na cztery aspekty okazywania uczuć: Jak często wyznajemy miłość? Jak dbamy o samopoczucie partnera? Czy staramy się, żeby wspólne życie było ekscytujące, a przynajmniej interesujące? Na którym miejscu stawiamy swoje potrzeby, a na którym dobro związku?

Jeśli chodzi o seks, to ludzie po rozwodzie nie stawiają go wysoko w podawaniu przyczyny rozstania. Bardziej podkreślali, że brakowało im codziennego doceniania, opieki, troski, słów: „Ślicznie wyglądasz”, „Jesteś super”, gestów takich jak robienie porannej kawy czy kupienie gazety.

2. Rozmawiaj o pieniądzach

Pieniądze okazały się przyczyną numer jeden konfliktów małżeńskich. 49 proc. rozwiedzionych przyznało się, że mieli różne style wydawania pieniędzy, kłamali na ten temat, była nierównowaga w zarobkach, występowało kontrolowanie drugiej osoby poprzez finanse. Terri Orbuch radzi, żeby każdy z nas był świadomy swojego podejścia do pieniędzy. Jakie wzorce na ten temat wynieśliśmy z domu? Jaki jest nasz pogląd na oszczędzanie? Jakie są nasze cele finansowe? Wchodząc w nowy związek potrzebne jest ustalenie wspólnej strategii. 6 na 10 osób rozwiedzionych nie zdecydowało się w drugiej relacji połączyć finansów. – Warto na bieżąco, często rozmawiać o pieniądzach – mówi Terri Orbuch.