1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania

Sarah Ferguson po raz kolejny walczy z rakiem. I apeluje: badajcie się!

Księżna Sarah Ferguson  (Fot. Daniele Venturelli/Daniele Venturelli/Getty Images)
Księżna Sarah Ferguson (Fot. Daniele Venturelli/Daniele Venturelli/Getty Images)
Najpierw rak piersi, teraz nowotwór skóry. Sarah Ferguson przechodzi trudne chwile. Wykorzystuje jednak swoją rozpoznawalność i namawia do regularnych badań profilaktycznych.

Wiele z nas, zwłaszcza kobiet z pokolenia X, pamięta rudowłosą piękność, która podbiła w latach 80. serce drugiego syna królowej Elżbiety II, księcia Andrzeja. Zabawna, dynamiczna dziewczyna spodobała się Brytyjczykom, podobnie jak księżna Diana, którą pokochali wcześniej. Obie panie bardzo się zresztą lubiły, miały podobne podejście do życia i do macierzyństwa. Księżna Diana miała dwóch synów, księżna Sarah ma dwie córki, dziś już dorosłe: Beatrycze i Eugenię.

Wprawdzie niedługo po hucznych zaślubinach w 1986 roku małżeństwo księżnej Yorku i księcia Andrzeja zaczęło się sypać i finalnie nie przetrwało (rozwiedli się w 1996 roku), do tej pory pozostają w ścisłym kontakcie i darzą się szacunkiem i sympatią. Księżna Sarah, która za nieprzystojne prowadzenie się w czasach małżeństwa z księciem Andrzejem (podczas gdy książę Andrzej, oficer marynarki, pływał po morzach, ona miewała romanse z teksańskimi miliarderami), przez lata była na dworze królewskim persona non grata – nie znosił jej zwłaszcza teść, książę Filip, w ostatnich latach ponownie zbliżyła się do rodziny królewskiej. Widywano ją spacerującą po ogrodach Windsoru z królową Elżbietą, z którą łączyła ją miłość do zwierząt. To właśnie księżnej Sarze oddano pod opiekę dwa ukochany psy królowej po jej śmierci.

W 2023 roku księżna Sarah przechodziła wieloetapowe leczenie raka piersi. Gdy wydawało się, że kryzys zdrowotny został zażegnany, na początku tego roku wykryto u niej czerniaka.

– W 2023 r. zdiagnozowano u mnie raka piersi, a w tym roku czerniaka, agresywną postać raka skóry. Gdyby nie staranność i troska moich lekarzy, moja sytuacja mogłaby być znacznie gorsza. […] Po mastektomii i rekonstrukcji piersi mogłam mieć tylko nadzieję, że wszystko będzie w porządku, dlatego nowa diagnoza raka skóry była szokiem – mówiła w jednym z wywiadów księżna Sarah Ferguson.

– Jestem teraz w najlepszych rękach i jestem dobrej myśli dzięki wsparciu mojej rodziny. Dni mogą decydować o życiu lub śmierci, więc nie pomijaj ani nie odkładaj kontroli stanu zdrowia i namawiaj swoich bliskich, aby się badali – apeluje księżna.

Choroba księżnej Yorku została zdiagnozowana kilka tygodni przed ogłoszeniem wiadomości o diagnozie raka u króla Karola. Obie wiadomości poruszyły nie tylko Brytyjczyków, lecz także wszystkich sympatyków brytyjskiej rodziny królewskiej. Odnosząc się do licznych głosów wsparcia, księżna Sarah Ferguson podziękowała za nie publicznie podczas gali charytatywnej Cancer Alliance of Help and Hope's: – Chcę podziękować wszystkim za życzliwość we wspieraniu członków mojej rodziny, którzy przechodzą przez trudny okres. Życzymy wszystkiego najlepszego wszystkim, każdej rodzinie na świecie, u której zdiagnozowano chorobę lub która przechodzi chorobę w trudnym czasie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze