1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zdrowie
 4. >
 5. Zdrowie w podróży - jak uniknąć biegunki?

Zdrowie w podróży - jak uniknąć biegunki?

123rf.com
123rf.com
Częstym tematem osób podróżujących do krajów basenu Morza Śródziemnego jest słynna zemsta faraona, czyli biegunka, która pojawia się po przylocie do miejsca docelowego. Bóle brzucha, wymioty czy przesiadywanie w toalecie kilka razy dziennie psuje nam pierwsze dni pobytu. Sprawdź zatem co należy zrobić, aby uniknąć „zemsty faraona".

„Zemsta faraona" to obiegowe określenie zespołu dolegliwości żołądkowych, które objawiają się m.in. bólami brzucha i głowy, nudnościami i biegunką oraz podwyższoną temperaturą ciała. Za główne przyczyny choroby uważa się dużą wrażliwość na odmienną florę bakteryjną, która jest obecna w krajach basenu Morza Śródziemnego, oraz brak higieny.

O czym należy pamiętać, żeby zmniejszyć ryzyko biegunki i problemów żołądkowych w podróży?

 1. Przed posiłkami i po wyjściu z toalety myj ręce. Jeżeli w danym momencie nie masz dostępu do wody, ręce przetrzyj chusteczkami z płynami odkażającymi.
 2. Nie pij wody z kranu. Korzystaj tylko z wody butelkowanej oznaczonej etykietą znanych producentów, którą możesz wykorzystać także przy płukaniu zębów. Niektórzy – bardziej przezorni – przed wypiciem gotują wodę butelkowaną.
 3. Jeżeli kupujesz owoce i warzywa na lokalnym targu lub straganie, to przed jedzeniem trzeba je dokładnie umyć wodą z butelki lub – co będzie jeszcze bezpieczniejsze – obrać ze skórki.
 4. Nie decyduj się na jedzenie sprzedawane na targach ulicznych.
 5. Nie zamawiaj drinków i napojów z lodem. Jest to zapewne zamrożona woda z kranu.
 6. W restauracjach wystrzegaj się dań z surowych i półsurowych produktów albo słabo wysmażonych.
 7. Nie pij surowego mleka i świeżo wyciskanych soków.
Czytaj także: Zdrowie w podróży

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze