Równowaga odnaleziona
W jodze poczucie szczęścia to stan równowagi i harmonii między ciałem, umysłem i duszą. Stan, w którym ich naturalne potrzeby są spełnione, a my wiemy, że niczego nam nie brakuje, a jednocześnie – że nasze możliwości są nieograniczone.
Jogini zgłębiali doskonałość natury, jej praw i wzorowali się na niej – co jest widoczne w nazwach wielu asan (pozycji jogi), np. pozycja świerszcza, kobry, psa z głową w dół czy drzewa. Każda pozycja zaczerpnięta ze świata przyrody pomaga nam w wytworzeniu energii dla niej charakterystycznej. Weźmy na przykład pozycję drzewa. Drzewo jest pięknym przykładem spokoju, mocy, ugruntowania, a jednocześnie elastyczności.
W tej pozycji wzmacniamy więc umiejętność bycia absolutnie nieruchomym i skoncentrowanym wewnętrznie. Uczymy się cierpliwości i zaufania, tego, że nawet gdy tracimy równowagę, możemy ją odzyskać. W takim poddaniu się jest subtelna mądrość i zrozumienie, że w utrzymaniu balansu ważne jest zarówno ugruntowanie, jak i elastyczność. Że momenty zachwiania w życiu mogą prowadzić do głębszego zrozumienia siebie i tego, co warto zmienić.
Dłuższe praktykowanie pozycji drzewa to również kontemplacja niezwykłości naszego istnienia. Jesteśmy ciałem i umysłem, które istnieją w czasie i przestrzeni, dzięki którym doznajemy życia. Jesteśmy też duszą, której nieograniczony potencjał rozwija się w każdej sekundzie. Medytacja w pozycji drzewa pomaga nam zbliżyć się do wymiaru, gdzie wszystko się równoważy, staje się jednością.