1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zdrowie
 4. >
 5. Żeby schudnąć, zmień nawyki

Żeby schudnąć, zmień nawyki

123rf.com
Spadek masy ciała nie oznacza wygranej walki. Dlaczego? Ponieważ bez zmiany nawyków nie można liczyć na trwały efekt.

Planując przejście na dietę, myślimy zazwyczaj o pewnym okresie, w którym będziemy jeść mniej, dostosujemy się  więc do restrykcyjnych zaleceń danej metody i z dużą niecierpliwością wyczekamy upragnionego spadku wagi. Moment, w którym zmieścimy się w mniejsze o dwa rozmiary ubrania, a znajomi zakrzykną „Ale schudłaś!”, uznamy za wymarzony koniec udręki i wyrzeczeń.

„W takim myśleniu o diecie tkwi niestety największy błąd. Nawet jeśli zrzucimy kilogramy, za chwilę może okazać się, że mamy ich więcej niż wcześniej. Są one bowiem tylko efektem. Źródło problemu leży w niewłaściwych nawykach żywieniowych. Utrwalamy je od najmłodszych lat, czasami wynikają z uwarunkowań kulturowych, rodzinnych i dlatego tak trudno jest z nimi walczyć”,  mówi Zofia Urbańczyk z Naturhouse.

Niewłaściwe nawyki są kwestią bardzo indywidualną, ale niektóre dotyczą dużej grupy osób. Oto najczęściej powtarzające się nawyki utrudniające schudnięcie:

 1. Zbyt duże przerwy między posiłkami.
 2. Podjadane między posiłkami
 3. Brak śniadania
 4. Za mała ilość płynów, zwłaszcza wody.
 5. Kaloryczne dodatki do dań: sosy, majonez, ketchup, okrasa.
 6. Nieodpowiednio zbilansowane posiłki: zbyt małe lub zbyt duże, za mało wartościowe.
 7. Nieodpowiednie proporcje – za mało warzyw i owoców, zbyt wiele tłustych serów, białego pieczywa, słodyczy i przetworzonych produktów.
 8. Spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym w późnych godzinach – np. niektórych owoców, bakalii, ziemniaków i innych.
 9. Popijanie w trakcie posiłków zamiast przed i po spożyciu.
 10. Jedzenie w pośpiechu.
„Część złych nawyków jesteśmy w stanie wyeliminować dosyć szybko, jednak zdecydowana większość wymaga czasu, a także wsparcia najbliższych i pomocy specjalisty, który zmotywuje nas do dalszych starań. Pamiętajmy, że zmiana nawyków na zdrowsze jest dobra, nie tylko dla osób z nadwagą. Skorzystają z niej wszyscy”, zapewnia dietetyk

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze