1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Kolejna dieta, odmawianie sobie przyjemności, kontrola, frustracja, głód, wyrzeczenia, unikanie ulubionych potraw i spotkań towarzyskich, a wszystko po to, by po raz kolejny pozbyć się zbędnych kilogramów. Wreszcie, po kilku miesiącach walki z przerażeniem dostrzegasz, że wszystko to było na nic.

Taki scenariusz z pewnością już dobrze znasz. Dlaczego więc, pomimo tylu wysiłków, ciągle nie możesz schudnąć? Być może dlatego, że problem tkwi nie tam, gdzie go dostrzegałaś.

Nadwaga w większości przypadków ma swoje źródło w emocjach. Dlatego rozpoczynając walkę ze zbędnymi kilogramami, powinnaś zacząć od przyjrzenia się sobie. Uświadomić sobie, jakie jest twoje życie i jakie emocje mu towarzyszą.

Już w okresie niemowlęctwa zaczynamy łączyć jedzenie z emocjami. Gdy byłyśmy małe i odczuwałyśmy głód, przychodziła do nas mama z ciepłym, słodkim mlekiem. Nie tylko karmiła, ale też tuliła i uspokajała. I dlatego tak często, w dorosłym życiu, nieświadomie powielamy ten schemat i sięgamy po jedzenie wówczas, gdy szukamy ukojenia, miłości, czy poczucia bezpieczeństwa.

Jedzenie jest przyjemne (tak to wymyśliła matka natura), łatwo dostępne i wydaje się być najłatwiejszym sposobem zaspokajania różnych potrzeb emocjonalnych. Dlatego właśnie tak wiele kobiet mających poukładane życie, świetną pracę i cudowne mieszkanie, codziennie zagląda do lodówki i sięga bezmyślnie po jedzenie. Być może nieuporządkowane emocje manifestują się potrzebą jedzenia. Może nie chodzi o chęć zjedzenia czegoś, tylko być może przestać czuć się samotnie. Uświadomić sobie, że może nasze życie tylko z pozoru jest takie fajne. Wszyscy potrzebują miłości, bliskości i ciepła drugiego człowieka. Jeśli dobrze poobserwujesz siebie, to dojdziesz do wniosku, że często głodne są twoje emocje, nie żołądek.

Złość, lęk, poczucie krzywdy i wstydu nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń. Często nie potrafimy ich świadomie rozpoznawać, a co dopiero sobie z nimi radzić. Zdarza się, że skupione na pracy i obowiązkach zapominamy o sobie i o swoich potrzebach. Coraz trudniej w natłoku obowiązków, presji czasu i wymagań, jakie stawia świat zewnętrzny zapytać siebie: Kim jestem? Co czuję? Czego potrzebuję?

 

Więcej w książce "Nie t(ł)ucz się dietami" Elżbiety Lange, Wydawnictwo Zwierciadło.

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze