1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Jestem pielęgniarką, a jaka jest twoja supermoc?

Jestem pielęgniarką, a jaka jest twoja supermoc?

\
"Super nurse" - mural autorstwa holenderskiego artysty, znanego pod pseudonimem FAKE. (Screen: Instagram @iamfake)
Niosą wsparcie, uśmiech i dobre słowo, angażują się całym sercem, ale przede wszystkim ofiarowują swoją obecność. 12 maja to Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych – świętujmy go razem!

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła rok 2020 „Rokiem pielęgniarki i położnej”, na cześć 200. rocznicy urodzin Florence Nightingale, uważanej za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa. Tytuł ten prawdziwie wybrzmiał dopiero wtedy, gdy cały świat ogarnął koronawirus. Bo choć pozornie każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to jeden z najbardziej potrzebnych zawodów, szczerze doceniliśmy go dopiero w obliczu pandemii. Właśnie teraz świat potrzebuje pielęgniarek i pielęgniarzy bardziej, niż kiedykolwiek indziej.

Największą satysfakcję w pracy pielęgniarza czy pielęgniarki, niezależnie od specjalizacji, ale też w pracy wszystkich medyków, przynosi każde uratowane życie, każdy powrót do zdrowia drugiego człowieka – mówi Paweł Urbańczyk, pielęgniarz koordynujący w Poradni Żywieniowej Nutrimed.

Pielęgniarstwo jest największą grupą zawodową w sektorze ochrony zdrowia na świecie, stanowi bowiem około 59% ogółu zawodów medycznych. Mimo tego w wielu krajach, również w Polsce, notuje się zbyt małą liczbę pielęgniarek i pielęgniarzy w stosunku do zapotrzebowania. W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada zaledwie 5,1 proc. pielęgniarek. Plasuje to nasz kraj na jednej z najniższych pozycji w Europie pod względem wskaźnika stosunku liczby pielęgniarek do mieszkańców. Co roku w Polsce wydawanych jest około 5 tysięcy praw do wykonywania zawodu pielęgniarstwa i położnictwa, a mimo tego zapotrzebowanie na opiekę pielęgniarską jest jeszcze większe.

Warto pamiętać, że pielęgniarstwo to nie tylko sprawowanie opieki nad pacjentami w placówkach medycznych. W Polsce dostępnych jest kilkanaście specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa, a jedną z najczęściej wybieranych jest pielęgniarstwo opieki długoterminowej. Wiedzę z tego zakresu pielęgniarze mogą poszerzać między innymi podczas szkoleń w ramach Akademii Opieki Długoterminowej, której organizatorem jest Nutricia Polska.

- Pielęgniarka opieki długoterminowej nie tylko realizuje świadczenia pielęgnacyjne, ale także pomaga w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych związanych z samodzielnym funkcjonowaniem, edukuje chorych oraz członków ich rodzin – mówi Iwona Markiewicz, pielęgniarka z 35-letnim stażem, pełniąca funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej.

Opieka nad pacjentami długoterminowymi wiąże się z wieloma trudnościami, zarówno pod kątem medyczno-klinicznym, jak i wynikającymi ze środowiska. Bowiem taka opieka odbywa się nie tylko pod kątem diagnostycznym, ale również pielęgnacyjnym, leczniczym i rehabilitacyjnym, a wszystko to odbywa się w warunkach domowych, często bez dostępu do specjalistycznych sprzętów.

Trudności wynagradzają pacjenci. Pielęgniarki i pielęgniarze swoją pracą nie tylko wpływają na poprawę ich zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Często pacjenci ich wyczekują, a ich obecność traktują jako coś wyjątkowego. – Moi pacjenci to często osoby samotne, opuszczone przez rodzinę albo tacy, u których kontakty z rodziną są bardzo sporadyczne. Ci ludzie czekają na każdą wizytę, patrząc na zegarek z niecierpliwością – mówi Kalina Kowalik, pielęgniarka koordynująca pracę hospicjum domowego w Centrum Medycznym Białołęka i w hospicjum domowym w Drożdżówce. Na pytanie o to, co zrobiłaby, gdyby zyskała supermoc odpowiada – Chciałabym, aby wszyscy ludzie w potrzebie mieli zapewnioną pomoc, swoje miejsce na ziemi i szacunek, jaki należy się każdemu bez wyjątku. Podobnie odpowiada Iwona Markiewicz – Dzięki supermocy uzdrowiłabym wszystkich chorych!

Alina Kaczor, pielęgniarka koordynująca Nutrimed, zapytana o to samo, przyznaje – Zamieniłabym na ten jeden dzień miejsca pracy wszystkim osobom w szpitalach. Przykładowo pani z sekretariatu lub lekarz zostaliby opiekunami medycznymi, pielęgniarka czy dyrektor placówki - kurierem w szpitalu, niech wszyscy spojrzą na stanowiska pracy innych z ich pozycji. Po to, aby stworzyć jeden doskonale rozumiejący się zespół. Paweł Urbańczyk, podsumowuje – Jestem pielęgniarzem, a jaka jest Twoja supermoc?

Akademia Opieki Długoterminowej to największy w Polsce program szkoleń skierowany do pielęgniarek opieki długoterminowej i środowiskowych udzielających świadczeń w warunkach domowych, obejmujący wykłady i warsztaty praktyczne z zakresu wsparcia żywieniowego, rehabilitacji oraz leczenia ran i odleżyn. Organizatorem Akademii Opieki Długoterminowej jest firma Nutricia.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze