1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Diagnostyka niepłodności - dlaczego warto wykonać badanie kariotypu?

fot.123rf
fot.123rf
Kilkadziesiąt lat temu pary, które miały trudności z poczęciem dziecka, były z reguły pozostawione same sobie. Obecnie wiedza lekarzy na temat przyczyn niepłodności jest znacznie bardziej obszerna, a współczesna medycyna dysponuje skutecznymi technikami wspomaganego rozrodu. Kluczowe znaczenie dla efektywności leczenia niepłodności ma ustalenie jej źródła – tu pomocne jest między innymi badanie kariotypu.

Czym jest kariotyp?

Mianem kariotypu określa się charakterystyczny dla danego gatunku zestaw chromosomów. Komórka somatyczna człowieka zawiera 46 chromosomów: 22 pary tzw. autosomów (takich samych chromosomów u kobiet i mężczyzn) oraz jedną parę chromosomów płci (XY u mężczyzn, XX u kobiet). Jeśli w budowie lub liczbie chromosomów występują nieprawidłowości, para starająca się o dziecko może doświadczać trudności z poczęciem lub wielokrotnych poronień.

Wskazania do badania kariotypu

Badanie kariotypu pozwala na zidentyfikowanie ewentualnych zaburzeń liczby lub budowy chromosomów. Nieprawidłowości tego typu mogą występować u obu płci, dlatego badaniu powinni poddać się oboje partnerzy.

Najważniejsze wskazania do wykonania testu to:

  • nawracające poronienia;
  • trudności z zajściem w ciążę;
  • choroby genetyczne w rodzinie kobiety lub jej partnera.
Do badania kariotypu potrzebna jest niewielka próbka krwi pacjenta.

Wyniki badania kariotypu – co dalej?

W diagnostyce niepłodności badanie kariotypu wykonuje się przede wszystkim w celu ustalenia, czy trudności z zajściem w ciążę lub poronienia są wynikiem defektu chromosomów u kobiety lub jej partnera. Test pozwala także na wykrycie nieprawidłowości materiału genetycznego, które może odziedziczyć ich wspólne potomstwo.

Nieprawidłowe wyniki badania kariotypu to: nietypowy rozmiar lub kształt jednego lub więcej chromosomów; liczba chromosomów większa lub mniejsza niż 46; rozdzielenie lub pęknięcie pary chromosomów.

Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z płodnością, poronień lub wad wrodzonych u dzieci zależy od wielu czynników, między innymi od:

  • wieku matki (im więcej ma lat, tym starsze są jej komórki, przez co ryzyko wystąpienia wad jest większe);
  • punktu translokacji, czyli przemieszczenia fragmentu chromosomu;
  • tego, w jakich parach chromosomów obecne są wady.
Co warte podkreślenia, zmiany w obrębie materiału genetycznego nie muszą przekreślać szans na dziecko – rodzice, u których występują translokacje lub mozaicyzm (dwie linie komórkowe o różnym genotypie, obecne u jednej osoby), mogą począć w pełni zdrowe dziecko. Nie jest to jednak regułą.

Jeśli badanie wykazało nieprawidłowości w kariotypie pacjentki lub jej partnera, powinni oni udać się do poradni genetycznej, w której lekarz genetyk oszacuje ich szanse na ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. - Przekazywanie wad genetycznych odbywa się zgodnie z regułami dziedziczenia i rządzi nimi statystyka. W wypadku nosicielstwa określonego defektu w kariotypie prawdopodobieństwo przekazania określonej wady dziecku określi lekarz – genetyk - mówi lek. med. Robert Gizler z kliniki leczenia niepłodności InviMed we Wrocławiu. Specjalista zasugeruje także, jakie inne badania należy wykonać, i jakie procedury (np. in vitro z diagnostyką preimplantacyjną) warto wziąć pod uwagę. Leczenie niepłodności z wykorzystaniem nowoczesnych technik wspomaganego rozrodu warto powierzyć lekarzom z ośrodków, które cieszą się renomą w kraju i za granicą. -Defekty w kariotypie są nabyte już w momencie poczęcia, pozostają na całe życie i nie są zależne od wieku. Osobną sprawą pozostają uszkodzenia, które mogą pojawić się „de novo” – po raz pierwszy w momencie tworzenia się komórek rozrodczych - zwłaszcza komórek jajowych. Liczba takich defektów narasta z wiekiem dla tego kobietom powyżej 38. roku biorącym udział w programach in vitro życia zaleca się rozważenie diagnostyki preimplantacyjnej (PGS) zarodków przed podaniem ich do jamy macicy – dodaje lek. med. Robert Gizler z kliniki leczenia niepłodności InviMed we Wrocławiu.

Obniżenie płodności u kobiet i mężczyzn może mieć różne przyczyny, dlatego warto zdecydować się na wykonanie badań diagnostycznych, takich jak badanie kariotypu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze