fbpx

Dlaczego tak lubimy niezdrowe przekąski?

Dlaczego tak lubimy niezdrowe przekąski?
Fruk shutterstock

Tematyka zdrowego żywienia została przeanalizowana właściwie z każdej strony. W sieci roi się od poradników opisujących różnorakie diety, mających na celu nakłonienie nas do utrzymania dobrej formy i zapewnienie efektu odchudzającego. Ostatnio specjaliści przyjrzeli się „od kuchni” przyczynom braku chęci sięgania po to, co zdrowe. Poniżej publikujemy najważniejsze wnioski z badań.

Fruk shutterstock

Dlaczego podjadamy niezdrowo?

Według aktualnych badań, realizowanych pod nazwą „Co ci szkodzi?”, Polacy chcieliby jeść zdrowo, ale szukają pretekstów, by tego nie robić. Najczęstszą wymówką jest brak dostępności produktów prozdrowotnych w ogólnym obiegu spożywczym. Jest to zrozumiałe, zważywszy na fakt, iż nie zawsze znajdziemy pod ręką zdrową przekąskę. Nie każdy także ma osiedlowy warzywniak w swojej okolicy. Ponadto, jakość towarów w takim sklepie często nie jest zadowalająca. W opozycji do problemu stoi z kolei dostępność produktów kalorycznych i niezdrowych – czekoladowego batonika kupimy bez problemu przy każdej kasie, a nawet w kiosku z gazetami.

Polakom zależy przede wszystkim na szybkości. Niewielka część z nas ma ochotę na wizytę w „zielonych” sklepach. Nie chcemy też tracić energii na poszukiwania świeżych warzyw i owoców na osiedlowych bazarach oraz rynkach. Zdarza się, że pełnowartościową, zdrową przekąskę trzeba sporządzić samemu, a przecież niewielu z nas zdecyduje się na codzienne sporządzanie sałatki warzywnej do pracy czy na uczelnię – tracimy przecież energię i cenny czas.

Czy myślenie Polaków się zmienia?

Idąc w ślad za wynikami raportu, coraz częściej pod pojęciem „przekąsek” rozumiemy owoce i warzywa. Niestety, popularnością ustępują one kalorycznym batonikom. Niezdrowe jedzenie według Polaków jest smaczne i łatwo dostępne. Większość z badanych osób zdaje sobie sprawę ze szkodliwości takiego odżywiania, ale ulega częstym pokusom, tłumacząc ten fakt po prostu przyzwyczajeniem. Ciekawostką jest, że 45% respondentów po zjedzeniu niezdrowej przekąski odczuwa wyrzuty sumienia, szybko zagłuszając „winę” standardowymi tłumaczeniami w rodzaju: „Co mi szkodzi? To tylko jedno ciastko” lub „Muszę szybko zaspokoić głód”. Budującą informacją płynącą z raportu jest sygnał, że w myśleniu Polaków coś zaczyna się zmieniać. Świadczy chociażby o tym niska pozycja wszelkiego rodzaju fast foodów, które uważane są za niezdrowe i, jako najczęściej wybierane przekąski, plasują się one w dolnej części stawki.

Zadaj sobie proste pytanie: Kiedy ostatnio świadomie wybrałem zdrową przekąskę zamiast batonika lub hamburgera? Być może warto już dziś pomyśleć o zmianie podstawowych nawyków żywieniowych na zdrowsze.