fbpx

Fitness stóp w walce z halluksami

Fitness stóp w walce z halluksami
Carolina Medical Center

Paluch koślawy zwany także halluksem to częsta deformacja dużego palca u stopy. Paluch przemieszcza się uciskając na drugi palec co może spowodować jego zwichnięcie. Rosnące zgrubienie na nienaturalnie wygiętym palcu, nie tylko wygląda nieestetycznie i utrudnia kupienie wygodnych butów, ale przede wszystkim boli – przy chodzeniu i uprawianiu sportu.
Z halluksami borykają się głównie kobiety, a nawet dzieci. Zlekceważone schorzenie w pewnym momencie wymaga interwencji chirurga. Poza noszeniem wygodnego obuwia warto także dbać o to, by stopy były aktywne i zapewniały stabilność chodu. Pomaga w tym fitness stóp.

„Zapomnijmy o znanych ćwiczeniach, takich jak podnoszenie chusteczki. Mięśnie decydujące o wyglądzie oraz funkcji stopy to nie tylko kostka i jej okolice, ale także inne partie mięśni nóg, które należy świadomie ćwiczyć”, mówi Agnieszka Rosińska, fizjoterapeutka z Carolina Medical Center i proponuje ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie. Najlepiej ćwiczyć codziennie, wykonując 3 serie po 10 powtórzeń

1. „Wzmocnienie mięśni strzałkowych”
Mały ręcznik złóż w prostokąt na szerokość stopy. Stań na nim wewnętrzną połową prawej stopy opierając jej zewnętrzną część na podłodze. Lewą stopę oprzyj płasko o ścianę. Następnie oderwij zewnętrzną część prawej stopy z podłogi tak, by cała była równolegle ułożona względem podłoża. Znów opuść. Powtórz ćwiczenie, stojąc na lewej stopie.
Dla stabilnej postawy możesz przytrzymać się np. krzesła

2. „Wzmocnienie mięśni piszczelowych tylnych”
Mały ręcznik złóż w prostokąt na szerokość stopy. Stań na nim zewnętrzną połową prawej stopy opierając jej wewnętrzną część na podłodze. Lewą stopę oprzyj płasko o ścianę. Następnie oderwij prawą stopę z podłogi tak, by cała była równolegle ułożona względem podłoża. Opuść stopę. Powtórz ćwiczenie stojąc na lewej stopie.
Dla stabilnej postawy możesz także przytrzymać się rękami, np. krzesła.

3. „Rozciąganie ścięgien”
Usiądź na podłodze lub krześle i załóż nogę na nogę. Prawą ręką chwyć za palce stopy prawej i prostuj je tak, by czuć, że rozciąga się podeszwa stopy. Trzymaj przez 5 sekund. Powtórz 10 razy na każdą stopę.

4. „Rozciąganie łydki”
Stań w lekkim rozkroku: jedna noga z przodu, druga (tzw. zakroczna) z tyłu. Stopy ułóż płasko na podłodze, równolegle względem siebie. Nogę z przodu lekko ugnij w kolanie (nie przekraczaj kolanem linii palców). Jeśli w nodze zakrocznej nie czujesz ciągnięcia, możesz ustawić pod nią z przodu kilka książek w formie klina (pięta zostaje na płaskim).

5. „Wzmocnienie mięśni krótkich stopy” poprzez „rozczapierzanie” lub „grę na pianinie”. Ćwiczenia pozwalają rozluźnić palce ściśnięte w bucie.