fbpx

Problem cholesterolowy w Polsce

Problem cholesterolowy w Polsce
123RF.COM

Choroby przewlekłe, takie jak choroby układu krążenia, nowotwory, choroby układu oddechowego
i cukrzyca odpowiadają za 60% wszystkich zgonów. Główne czynniki ryzyka tych zgonów to nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej i palenie tytoniu. Wyeliminowanie tych czynników może zmniejszyć występowanie chorób układu krążenia i cukrzycy typu II aż do 80 % i ponad 50 % nowotworów. Program „Proaktywnie dla Serca” zawiera wszystkie niezbędne narzędzia i wskazówki, które mogą pomóc skutecznie obniżyć wysoki poziom stężenia cholesterolu LDL wszystkim Polakom, którzy borykają się z tym problemem.

Na co chorują Polacy?

Choroby układu krążenia to zabójca nr 1, który odpowiada za 45% zgonów. 9 milionów Polaków choruje na nadciśnienie, a 18 mln ma podwyższone stężenie cholesterolu. „To właśnie wadliwy sposób żywienia Polaków, którzy wciąż spożywają zbyt dużo tłuszczów zwierzęcych, soli i cukru, a zbyt mało ryb morskich, tłuszczów roślinnych, warzyw, produktów zbożowych oraz mlecznych, zwiększa ryzyko progresji zmian miażdżycowych w układzie krążenia”- podsumowuje prof. dr hab. n. farm. Marek Naruszewicz, honorowy Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą.

Niestety prognozy na kolejne lata są złe, gdyż będzie zwiększała się liczba pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą oraz nadwagą i otyłością. Jednocześnie prognozy dotyczące występowania hipercholesterolemii nie wskazują na radykalne jej ograniczenie, dlatego w następnych latach możemy spodziewać się nowej fali chorych z ostrymi incydentami wieńcowymi. Nie ma już bowiem wątpliwości, że współistnienie nadciśnienia tętniczego z nawet nieznacznie podwyższonym stężeniem cholesterolu LDL przyspiesza progresję miażdżycy. Problem ten jest szczególnie istotny z punktu widzenia zdrowia publicznego, gdyż w Polsce w dalszym ciągu hipercholesterolemia jest wykrywana przypadkowo, co sprawia, że około 12 milionów rodaków nie zdaje sobie sprawy, że znajduje się w fazie podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca” – dodaje ekspert.

Jak poprawić te złe statystki?

Istnieją sprawdzone w innych krajach metody oddziaływania w sferze edukacji prozdrowotnej społeczeństwa. W 1972 roku w Finlandii wprowadzono pilotażowy ogólnonarodowy program. Po ponad trzydziestu latach od jego wprowadzenia zanotowano spadek śmiertelności w populacji o 80%. Podstawą uzyskania tak pozytywnego wyniku było obniżenie średniego stężenia cholesterolu Finów o 40%.

„Ten spektakularny sukces został osiągnięty dzięki konsekwentnemu wdrażaniu zasad prawidłowego żywienia, począwszy od wczesnego dzieciństwa do wieku podeszłego. Trwającej ponad trzydzieści lat akcji edukacyjnej towarzyszyły odpowiednie działania w postaci wprowadzenia na rynek produktów spożywczych o obniżonej zawartości tłuszczów nasyconych, co przyniosło zamierzone efekty. To właśnie w Finlandii po raz pierwszy na dużą skalę wprowadzono do codziennej diety fitosterole, dodając je do margaryn, jogurtów itp. W efekcie niezwykle popularne w tym kraju masło zastąpiła margaryna, dzięki czemu uzyskano podwójny efekt prozdrowotny, tj. zamianę nasyconych kwasów tłuszczowych na niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a dodanie fitosteroli zahamowało jelitowe wchłanianie cholesterolu” – tłumaczy prof. Naruszewicz.

Podobne programy zostały już wdrożone w wielu innych krajach. Fitosterole stały się składnikiem produktów przeznaczonych dla osób z podwyższonym stężeniem cholesterolu. Pod koniec stycznia ruszył Ogólnopolski Program Walki z Cholesterolem pod patronatem Flory pro.activ oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą.

Jak przystąpić do Programu „Proaktywnie dla Serca”?

Strona proaktywniedlaserca.pl zawiera wszystkie niezbędne informacje o programie i cholesterolu. Ze strony można także zamówić sobie bezpłatny pakiet startowy do walki z cholesterolem, w którego skład wchodzi poradnik, kalendarz, książeczka z przepisami kulinarnymi oraz książeczka z przydatnymi codzienne poradami i wskazówkami dietetycznymi. Pakiet dostępny jest w wersji elektronicznej do pobrania lub w wersji papierowej, dostarczanej do domu.

mat.pras.proaktywnie dla serca

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>