1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Rak prostaty – jeden z najczęstszych nowotworów u mężczyzn

Najważniejsze czynniki wpływające na wystąpienie nowotworu gruczołu krokowego to wiek, nacja oraz skłonności genetyczne. Starsi mężczyźni są bardziej narażeni na tę chorobę niż młodsi. Jakie metody stosuje się podczas leczenia raka prostaty?

Rak gruczołu krokowego jest trzecią przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych w Europie. Nowotwór rozwija się powoli i przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. W ciągu ostatnich lat nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań na ten rodzaj raka. W przypadku tej choroby liczy się wczesna diagnoza i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Jakie objawy daje nowotwór gruczołu krokowego? Jakie metody stosuje się podczas leczenia raka prostaty?

Kto jest narażony na zachorowanie?

Najważniejsze czynniki wpływające na wystąpienie nowotworu gruczołu krokowego to wiek, nacja oraz skłonności genetyczne. Starsi mężczyźni są bardziej narażeni na tę chorobę niż młodsi (średni wiek osób chorujących na raka prostaty to około 70 lat). Zaobserwowano również, że o wiele częściej chorują osoby czarnoskóre niż mężczyźni innych ras. Istotny jest również pozytywny wynik wywiadu rodzinnego. Jeśli w naszej rodzinie ktoś chorował na raka gruczołu krokowego, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że też zachorujemy. Występowanie tego typu nowotworu u krewnych pierwszego stopnia, dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania w naszym przypadku.

Niestety nie wszystkie czynniki wpływające na rozwój raka prostaty są obecnie znane. Może się zdarzyć, że choroba dopadnie kogoś, u kogo nie występują wymienione wcześniej uwarunkowania. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne. Każdy mężczyzna po 45 roku życia (wśród osób genetycznie obciążonych już po 40 roku życia) powinien przynajmniej raz w roku badać się u urologa. Istotnie jest również regularne oznaczanie wartości PSA we krwi. Podwyższony poziom tego parametru nie musi oznaczać od razu raka, ale wskazuje na zmiany chorobowe w obrębie prostaty. Może się okazać, że chorujemy na łagodny rozrost prostaty lub zapalanie gruczołu krokowego, ale często to badanie pozwala na wczesne wykrycie nowotworu. Z wynikiem PSA zawsze należy udać się do urologa, który dodatkowo wykona badanie palpacyjne (ocena gruczołu przez odbytnicę za pomocą placów) i w razie potrzeby zleci USG.

Objawy raka prostaty

Nowotwór gruczołu krokowego to bardzo podstępna choroba. Rozwija się przez wiele lat, więc bardzo długo może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Oznaki choroby nowotworowej często są też bagatelizowane, bo przypominają dolegliwości charakterystyczne dla łagodnego rozrostu prostaty. W pierwszej fazie choroby zaczynamy odczuwać coraz częstszą potrzebę oddania moczu, zdarza się, że wielokrotnie musimy budzić się w nocy, by skorzystać z toalety. Podczas mikcji mocz płynie wąskim lub przerywanym strumieniem, często występują trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, a po wizycie w toalecie pozostajemy z uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza. Parcie na pęcherz robi się również naglące – bardzo ciężko jest opanować potrzebę oddania moczu. W przypadku wystąpienia tych objawów należy jak najszybciej wybrać się na badania do specjalisty. Może się okazać, że w gruczole krokowym zaczyna rozwijać się nowotwór.

Gdy rak prostaty jest już zaawansowany, objawy zaczynają się nasilać. Pojawia się krwiomocz lub krwinkomocz (uryna nie jest zabarwiona krwią, ale w badaniu laboratoryjnym wyraźnie widać w niej czerwone krwinki), nietrzymanie moczu, bóle w podbrzuszu, okolicy lędźwiowej i krocza, a nawet krwawienie z odbytu. Wielu mężczyzn w tym czasie ma problemy z utrzymaniem wzwodu, w spermie pojawia się krew, a podczas oddawania moczu czują dokuczliwe pieczenie. Najtrudniejsze przypadki raka prostaty mogą zakończyć się zastojem moczu w pęcherzu, wodonerczem i niewydolnością nerek. Złośliwe nowotwory dają też przerzuty do kości, węzłów chłonnych i innych narządów. Osoby z przerzutami często cierpią z powodu bólów kostnych, patologicznych złamań kości, problemów z krzepnięciem, porażeń kończyn oraz objawów ucisku na rdzeń kręgowy.

Leczenie raka gruczołu krokowego

Leczenie tego typu nowotworów zawsze zależy od ich stopnia zaawansowania. Pod uwagę bierze się również wiek pacjenta, ocenę ryzyka oraz przewidywany czas życia po zakończeniu leczenia. Zwykle stosuje się leczenie chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię oraz hormonoterapię. Operacja jest skuteczną metodą w przypadku wcześnie zdiagnozowanej choroby, która nie dała przerzutów na węzły chłonne, kości i okoliczne narządy. Zabieg chirurgiczny wykonuje się w przypadku osób młodych, nie jest polecany mężczyznom w podeszłym wieku. Leczenie polega zwykle na całkowitym usunięciu gruczołu.

W przypadku bardziej zaawansowanych nowotworów bez odległych przerzutów stosuje się radioterapię, czyli naświetlanie. Niestety ta forma leczenia wiąże się z wystąpieniem wielu efektów ubocznych. W najgorszych przypadkach do leczenia zostaje włączona chemioterapia oraz hormonoterapia. Efekt leczniczy osiąga się poprzez zmniejszenie wpływu testosteronu na wzrost nowotworu. W niektórych przypadkach konieczne jest obustronne usunięcie jąder. Niestety te metody również wiążą się z przykrymi efektami ubocznymi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze