1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Masz problem z zaciskaniem szczęki? Spróbuj metody R.E.S.E.T.

Masz problem z zaciskaniem szczęki? Spróbuj metody R.E.S.E.T.

R.E.S.E.T. może pomóc pokonać nie tylko nocne ściskanie szczęk, ale także zapalenia zatok czy pęcherza moczowego. (Fot. iStock)
R.E.S.E.T. może pomóc pokonać nie tylko nocne ściskanie szczęk, ale także zapalenia zatok czy pęcherza moczowego. (Fot. iStock)
Ściskasz w nocy szczękę? Męczy cię permanentny stres? Odczuwasz bóle w napiętym ciele? Stres jest dziś największym zagrożeniem dla naszego zdrowia, dlatego pojawiają się nowe metody walki z jego zgubnym wpływem. Jedną z nich jest technika odprężenia mięśni stawu szczęki, skroniowo-żuchwowego, która powoduje głębokie odprężenie całego ciała - tzw. R.E.S.E.T. Spróbowałam - naprawdę działa.

Pełna angielska nazwa tej metody, to: Rafferty Energy System of Easing the Temporomandibular joint. Czyli R.E.S.E.T. Może pomóc pokonać nie tylko nocne ściskanie szczęk, ale także zapalenia zatok czy pęcherza moczowego, a nawet uwolnić nasza psychikę od traumatycznych przeżyć.

- Żwacz, to najsilniejszy mięsień ciała, bo zapewnia nam przeżycie. Ludzie odżywiali się kiedyś gryząc surowe mięso i kości - wyjaśnia lekarz medycyny Dorota Kalwajt, założycielka Akademii Kinezjologi. - Silne mięśnie szczęk były więc gwarancją przeżycia. Neurologiczna-sensoryczna więź między żwaczem a emocjami bierze się także stąd, że jedząc, gryząc i smakując uruchamiamy połączenie między mózgiem i zmysłami, a także emocjami. I nie chodzi tylko o miłe smaki czy zadowolenie z najedzenia, ale towarzyszące im poczucie bezpieczeństwa. Brak możliwości zaspokojenia głodu oznaczał przecież zagrożenie dla życia, budził więc lęk, a także agresje.

Połączenie między stawem naszych szczęk, a uczuciami wynika z tego, że reaguje on na nasze instynktowne zachowania. Nie tylko dlatego, że od jego sprawności zależało i nadal zależy to czy będziemy mogli najeść się a więc przeżyć. W stresie zawsze naszą pierwszą reakcją jest zaciskanie szczęk, a więc w tym stawie odzwierciedla się nasz instynkt agresji, a każde poczucie zagrożenia uruchamia ten staw. Bezwiednie reagujemy na nie zaciskaniem szczęk. Niezależnie od tego, czy chcemy atakować czy uciekać.  Nawet niewielkie napięcie, będące odzwierciedleniem stanu naszych uczuć, zmienia ułożenie i napięcie w nim.

Ten staw nie tylko reaguje na to co wokół nas, ale też „gromadzi” stłumione emocje takie jak: gniew czy strach. Tłumimy je bo nauczono nas, że nie wolno złościć się, gniewać, płakać. Technika resetu może nam pomóc - zdjąć to obciążenia ze stawu. Relaksując go - resetujemy - wymazujemy pamięć o trudnych emocjach, a więc pomagamy na poziomie ciała uporać się z nimi. Relaksacja stawu skroniowego-żuchwowego może uwolnić i wymazać stare, zgromadzone w podświadomości emocje, co ułatwia organizmowi normalne funkcjonowanie.

Merydiany i mięśnie szczęki

Blisko stawu skroniowego-żuchwowego przebiegają merydiany - czyli kanały energetyczne - narządów związanych z trawieniem czyli żołądka, jelita grubego i cienkiego oraz pęcherzyka żółciowego i potrójnego ogrzewacza. Relaksując go odblokowujemy przepływ energii, którą zakłóca stres a więc usprawniamy pracę tych narządów, które te merydiany zasilają. Z tego właśnie powodu R.E.S.E.T stanowi znakomite uzupełnienie metod stosowanych przez medycynę uniwersytecką w wielu zaburzeniach organicznych i emocjonalnych.

- Stan stawu skroniowo-żuchwowego ma znaczenie dla całego ciała. Począwszy od szkieletu, którego szczeka jest częścią, kończąc na gospodarce wodnej, która wpływa m.in. na pracę nerek i dostarczanie organizmowi minerałów- dodaje dr Kalwajt.

Kość klinowa w mózgu może uciskać przysadkę, co dzieje się m.in. na skutek stresu, to natomiast zakłóca pracę tarczycy, co z kolei my odczuwamy jako zmęczenie, dostrzegamy wzrost wagi, związanej z zakłóceniem przemiany materii. Nadnercza na zaciskanie szczek reagują wyrzutem hormonów stresu, co m.in. zaburza gospodarkę wodną, czyli grozi niedoborem magnezu i cynku. A te zapaleniem stawów lub zwapnieniem. Inną konsekwencją jest brak odporności i alergie oraz niedobory witaminy C.

Dający tyle plusów R.E.S.E.T. tego stawu nie jest trudny. Terapeuta delikatnie uciska na przemian staw żuchwowy, kości szczękowe, mięsień skroniowy, mięsień żwacza i delikatnie dotyka kości pod policzkami, następnie ociepla mięśnie skroniowe i na koniec dwoma dłońmi, ogrzewa szyję z tyłu. Pacjent na przemian ma usta otwarte i zamknięte. Autorem metody jest australijski lekarz i fizjoterapeuta, Filip Rafferty.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze