1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Narodowy Bank Polski wprowadza nowe monety z okazji setnych urodzin Czesława Miłosza

Do obiegu wejdą monety "Czesław Miłosz 1911 - 2004": złota o wartości 200zł oraz srebrne 10 i 2 zł.

Monety są dostępne od 12 sierpnia 2011 roku. Najcenniejsza jest złota moneta kolekcjonerska o nominale 200 zł. Jak powiedział Przemysław Kuk z Biura Prasowego NBP, będzie nią można płacić np. w sklepach, niemniej jej wartość jest kilkakrotnie większa niż nominał, a więc jest to po prostu nieopłacalne.

Na awersie złotej dwustuzłotówki - wybitej w nakładzie 4 tys. egzemplarzy ze złota próby 900 - przedstawiona jest otwarta książka, na której leżą okulary, oraz kartki z odręcznymi notatkami. Na rewersie znajduje się popiersie Miłosza na tle zarysu wiejskiego domu i drzew.

Głównym motywem graficznym awersu srebrnej monety 10-złotowej, którą wybito w nakładzie 50 tysięcy sztuk, jest fragment kartki z odręcznymi notatkami stylizowanymi na wizerunek ptasiego pióra oraz fragment książki z odręcznymi rysunkami. Na rewersie widoczny jest wizerunek popiersia Czesława Miłosza na tle chmur.

Moneta dwuzłotowa ze stopu Nordic Gold została wybita w nakładzie 800 tysięcy sztuk. Awers monety przedstawia godło Rzeczypospolitej Polskiej. Na rewersie widnieje, podobnie jak w przypadku monet złotej i srebrnej, wizerunek popiersia Czesława Miłosza.

Wizerunki monet zaprojektował Robert Kotowicz, a tradycyjny awers dwuzłotówki - Ewa Tyc-Karpińska.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze