1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Premiera „Kacperiady” na festiwalu Kino Dzieci

Premiera „Kacperiady” na festiwalu Kino Dzieci

mat. pras. „Kacperiada”
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Już w najbliższą sobotę, 17 września rozpocznie się 3. Festiwal Filmowy Kino Dzieci! Projekcje będą odbywać się w ponad 30 salach kinowych w całej Polsce. W pierwszym dniu festiwalu warszawski Muranów zaprasza na premierę wybranych odcinków nowego serialu animowanego „Kacperiada”. Na film warto wybrać się całą rodziną. 

Już w najbliższą sobotę, 17 września rozpocznie się 3. Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Projekcje będą odbywać się w ponad 30 salach kinowych w całej Polsce. W pierwszym dniu festiwalu warszawski Muranów zaprasza na premierę wybranych odcinków nowego serialu animowanego „Kacperiada”.  To jedna z pierwszych całkowicie polskich produkcji od czasów słynnych bajek, takich jak „Bolek i Lolek” ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej czy „Misia Uszatka” powstałego w Se-ma-forze. Na film warto wybrać się całą rodziną. 

Główny bohater, siedmiolatek Kacper właśnie zaczął chodzić do szkoły. Niezwykle żywy, bystry i przyjazny po raz pierwszy styka się z dorosłością w codziennych sytuacjach. Wspiera go przyjaciółka z klasy, Ada oraz kochający rodzice. Ciepła i odpowiedzialna mama jest z zawodu weterynarzem, a pomysłowy tata - pisarzem, który pracuje w domu. W „Kacperiadzie” obserwujemy świat widziany oczami chłopca, gdzie nie wszystko jest takie, jakim wydaje się na pierwszy rzut oka. Dorośli uczą dzieci, ale i dzieci niejednokrotnie przekazują ważne nauki dorosłym. Nad wszystkim czuwa również superbohater z ulubionej kreskówki Kacpra – Muchomściciel, który nieraz poda pomocną dłoń chłopcu i rozbudzi jego wyobraźnię.

Każdy siedmiominutowy odcinek poświęcony jest jednej prawdzie życiowej lub istotnemu wątkowi dotyczącemu dorosłego życia. Co ważne, serial uczy poprzez zabawę. Jest dowcipny, równocześnie wzruszający i pouczający, niesie przekaz familijny. Z pewnością będzie frajdą i dla dziecka w wieku od 5 do 9 lat, i dla jego rodziców.

Bajka jest uniwersalna, ale zarazem pojawiają się w niej pewne wątki charakterystyczne dla współczesności, m.in. wpływ reklamy czy wegańska kuchnia. Jedynym zarzutem może być pewna schematyczność i stereotypowość w pokazywaniu rodziny i „czarnego charakteru”, którym jest puszysty i wyrośnięty kolega Kacpra ze szkoły.

Pomysł stworzenia polskiego serialu w technice animacji komputerowej powstał w 2013 roku w studiu Human Ark i jest oparty na książce „Kacperiada” Grzegorza Kasdepkego, która właśnie obchodzi piętnastolecie wydania. Filmowa adaptacja różni się jednak nieco od wersji literackiej. Praca na planie była o tyle niezwykła, że najpierw powstało słuchowisko radiowe i dopiero ono przerodziło się w pełnowymiarową animację.  Zazwyczaj w Polsce nagrywa się dubbing do gotowych zagranicznych obrazów, a tym razem presynchrom pozwolił na czytanie kwestii bez konieczności dopasowywania się do ruchu ust bohaterów animowanych. Aktorzy przyznają, że było to fascynujące doświadczenie, choć na początku niełatwe. Bohaterom głosów użyczyli m.in. Matylda Damięcka, Anna Sztejner, Katarzyna Kwiatkowska czy Grzegorz Pawlak.

„Kacperiada” jest dziełem 5 polskich reżyserów – tych już znanych, ale i debiutujących w animacji dla dzieci: Wojtka Wawszczyka, Kubę Tarkowskiego, Kamila Polaka, Tomasza Leśniaka i Michała Śledzińskiego. Serial był wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych na całym świecie, między innymi na prestiżowym Annecy International Animation Festival we Francji.

Premiera 5 odcinków „Kacperiady” odbędzie się w sobotę 17 września o godz. 12.30 w kinie Muranów. Te same odcinki będą jeszcze pokazane 25 września we Wrocławiu, a dodatkowo 1 odcinek wyświetlany będzie w połączeniu z "Biurem Detektywistycznym Lassego i Mai. Stella Nostra" we wszystkich miastach festiwalowych. Telewizyjna premiera I serii jest zaplanowana w grudniu w CANAL+ Family.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze