1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Obywatel Kane” w październiku na Blu-ray!

Kadr z filmu Obywatel Kane
Kadr z filmu Obywatel Kane
Uznawany za najlepszy film wszech czasów „Obywatel Kane” Orsona Wellesa będzie miał swoją premierę na Blu-ray z okazji 70. rocznicy powstania obrazu.

"Obywatel Kane" to opowieść o magnacie prasowym Charlesie Foresterze Kanie (Orson Welles), który ostatnie lata swojego życia spędził samotnie w olbrzymiej posiadłości o nazwie Xanadu. Po jego śmierci - będącej międzynarodowym wydarzeniem − reporter Jerry Thompson (William Alland ) pracuje nad artykułem opowiadającym historię życia i kariery magnata. Jednak to, co najbardziej interesuje dziennikarza, to wyjaśnienie znaczenia słowa "różyczka" - ostatniego słowa wypowiedzianego przez Kane'a na łożu śmierci.

W 1941 roku "Obywatel Kane" zdobył aż 9 nominacji do Oscarów, m.in. dla najlepszego filmu, za najlepszą reżyserię i dla najlepszego aktora. Ostatecznie film zdobył tylko jedną statuetkę - za najlepszy scenariusz.

Na potrzeby wydania Blu-ray "Obywatel Kane" został cyfrowo odnowiony oraz uzupełniony o komentarze reżysera Petera Bogdanovicha  i krytyka Rogera Eberta. Ponadto na płycie fani znajdą dokument opowiadający historię realizacji filmu i walki jego twórców z magnatem prasowym Williamem Randolphem Hearstem oraz film "RKO 281" będący fabularną opowieścią o pracy Orsona Wellesa nad swym najsłynniejszym dziełem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze