1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy o depresji – historie, które warto poznać

Kadr z filmu \
Kadr z filmu "Samotny mężczyzna" reż. Tom Ford. Na zdjęciu Colin Firth i Julianne Moore. (materiały prasowe)
Depresja to jedna z najcięższych chorób psychicznych, na którą cierpi coraz więcej ludzi na całym świecie. Choroba duszy, nazywana „smugą cienia”, spowija człowieka... Ten poważny temat przestaje być traktowany jako tabu i coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. Warto, przy tej okazji, wymienić filmy o depresji i samotności, które przybliżają nam problem.

To właśnie pierwsze rozpoznanie, rozmowa, jasny komunikat, że potrzebuje się pomocy jest często podstawowym krokiem, który może pomóc wyrwać się z przenikającej głębi smutku. Dlatego tak ważne jest mówienie o depresji, oswajanie się z tym tematem i „przemycanie” go w kulturze, gdyż jak wiadomo, czasem nic nie wpływa tak mocno na naszą podświadomość, jak film, czy książka. Oto nasze zestawienie: filmy o depresji, które poruszają tę problematykę.

1. "Samotny mężczyzna", reż. Tom Ford - opowieść o samotności, której doświadcza każdy z nas. Ten film to klasyk kina LGBT ze świetną kreacją Colina Firtha wcielającego się w postać nauczyciela akademickiego, który po stracie ukochanego popada w depresję. Czuje się samotny, opuszczony w wielkim, nowoczesnym mieszkaniu i kompletnie obojętny na otaczającą go rzeczywistość. Smutny film, w którym ostatecznie widać pewne przebłyski utraconego światła.

2. "Helen", reż. Sandra Nettelbeck - Ashley Judd w roli wyjątkowo utalentowanej nauczycielki, która zaczyna cierpieć na depresję. Filmy o depresji pokazują nieraz dogłębnie, czym tak naprawdę jest ta choroba i jak bardzo nie rozumieją jej nawet bliscy osoby, która przez nią przechodzi - tak właśnie jest z Helen. Tytułowej bohaterce mogą pomóc jedynie ci, którzy na własnej skórze poczuli, co to znaczyć cierpieć na tak poważną chorobę psychiczną.

3. "Sala samobójców" (w kategorii „filmy o depresji i samotności” warto wymienić ten polski tytuł), reż. Jan Komasa - głośny film Komasy z 2011 roku, opowiadający o nastolatku, który z pozoru wiedzie idealne życie. Jest bogaty, ma fajnych znajomych i ładną dziewczynę. Niestety, czasem to nie wystarcza, by pokonać własne demony. Wrażliwy Dominik wciąga się w niebezpieczną relację i śmiertelną intrygę, która na zawsze odmienia jego życie. Jeden z najpopularniejszych polskich filmów o depresji młodych.

4. "Przerwana lekcja muzyki", reż. James Mangold - gwiazdorska obsada: Angelina Jolie, Winona Ryder i Brittany Murphy, czyli gwiazda, która sama w życiu prywatnym borykała się z depresją. Zagubiona nastolatka, która nie potrafi odnaleźć się w otaczającej ją rzeczywistości wysłana zostaje przez bezsilnych rodziców do szpitala psychiatrycznego. Jej pobyt na oddziale dla nastolatek to zupełnie inne życie, które na zawsze ją odmieni. Jeden z cytatów z filmu: „Cały mój świat, zapełniony czy opustoszały, prowokował wyłącznie do negacji. Kiedy miałam wstawać z łóżka, spałam dalej; kiedy miałam mówić, milczałam; kiedy czekała mnie przyjemność, unikałam jej. Mój głód, moje pragnienie, moja samotność, moje znudzenie i mój strach były arsenałem broni, po którą sięgałam przeciwko memu wielkiemu wrogowi: światu. Oczywiście, moja broń nie miała dla świata żadnego znaczenia, a mnie zadręczała. Jednak cierpienia dawały mi ponurą satysfakcję. Udowadniały, że istnieję” uważany jest za w pełni oddający stan, w którym tkwią cierpiący na depresję.

5. "Melancholia", reż. Lars von Trier - opowieść von Triera o depresji i przemijaniu z końcem świata w tle. Akcja filmu sprowadza nas do uroczystości weselnej niejakiej Justine (w tej roli Kirsten Dunst), która cierpi na depresję, i która nie potrafi porozumieć się ze swoją siostrą - zupełnym jej przeciwieństwem. Tymczasem do Ziemi zbliża się tajemnicza planeta Melancholia, która zwiastuje koniec świata i ludzkości, z czym tylko Justine zdaje się nie mieć problemu i która dawno zdała sobie już sprawę, że wszystko zmierza do nieuchronnego, okrutnego końca. Smutny film o depresji, który poprzez dwie skrajnie odmienne postawy - Justine i jej siostry pokazuje, jak nieprzewidywalna jest to choroba.

6. "Blue Jasmine", reż. Woody Allen - nie wszystkie filmy o depresji i samotności są oczywiste... jednak Woody Allen w swoim stylu pokazuje schizofreniczną, bujającą w obłokach i przyzwyczajoną do życia w luksusie kobietę, która po latach życia w iluzorycznej idylli zostaje skazana na łaskę swojej młodszej, biednej siostry. Dla bohaterki granej przez Cate Blanchett świat wywraca się do góry nogami, gdy jej bajecznie bogaty mąż traci pieniądze i odchodzi od niej, a ona - nieprzyzwyczajona do jakiegokolwiek trudu, gardząca pracą i brakiem pieniędzy, zaczyna popadać w coraz większą frustrację i odrealnienie. Genialna rola Blanchett i nieoczywista produkcja Allena, który wyjątkowo opuścił tu ukochane ramy komedii. Smutny film o smutnej kobiecie.

7. "Pokolenie P". Prozac Nation, reż. Erik Skjoldbjærg - Christina Ricci w roli młodej studentki dziennikarstwa, która w wyniku natłoku obowiązków i problemów rodzinnych przestaje radzić sobie z codziennością i postanawia sięgnąć po pomoc terapeuty. "Pokolenie P" to przykład, kiedy filmy o depresji dotyczą osoby, która według społecznego widzimisię nie powinna nigdy na taką chorobę zapaść. Młoda, ładna, u progu kariery, stopniowo zatraca się w swoich obłędach i podejrzliwości.

8. "Droga do szczęścia", reż. Sam Mendes - ponowne spotkanie Leonardo di Caprio i Kate Winslet na ekranie. Tym razem aktorzy wcielają się w rolę dwójki ludzi, którzy tkwią w pozornie szczęśliwym małżeństwie. Tak naprawdę nic ich nie cieszy, nie spełniają się ani w pracy, ani w związku, a codzienna frustracja coraz bardziej się pogrąża. Niespełnione ambicje, niezrealizowane marzenia, rozczarowanie, monotonia - to wszystko powoduje, że para za wszelką cenę chce porzucić dotychczasowe życie i nie dać się ogarniającej ich depresji. Okazuje się jednak, że nie jest to tak łatwy krok, jak mogłoby się wydawać.

9. "Poradnik pozytywnego myślenia", reż. David O. Russell - po kilku miesiącach terapii Pat grany przez Bradleya Coopera wraca do domu rodziców. Jego „plan naprawczy” pozytywnego życia i myślenia zostaje wywrócony do góry nogami, gdy poznaje niezwykle charyzmatyczną Tiffany (jedna z lepszych ról Jennifer Lawrence), która na swój sposób przeżywa załamanie nerwowe. Ich spotkanie, wzajemna niechęć, która następnie przeradza się w dziwną więź zmieniają ich dotychczasowe życie. Jak się okazuje, filmy o depresji mogą „być podane” z nieco innego punktu widzenia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze