1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Szpieg

Szpieg

Wspaniale zagrana i wyreżyserowana opowieść o kulisach pracy najsłynniejszego wywiadu na świecie.

W Tajnych Służbach wywiadowczych MI6 działa głęboko zakonspirowany podwójny agent. CIA i Amerykańskie Służby Wywiadowcze nie były w stanie pomóc w jego identyfikacji, więc zadania podejmuje się George Smiley (Gary Oldman) – agent mający dostęp do najpilniej strzeżonych tajemnic wywiadu. Walcząc z czasem, rozpocznie śledztwo, które ujawni największy skandal w historii MI6.

„Szpieg” Tomasa Alfredsona (wcześniej zrobił znakomity, melancholijny dreszczowiec o wampirach „Pozwól mi wejść”) to film przede wszystkim fantastycznie wyreżyserowany. Ale bez zbędnych fajerwerków, typu: strzelaniny czy pościgi. Pomimo tego, że podejmuje wdzięczny temat brytyjskiego wywiadu, to daleki jest od bajkowych historii znanych z serii o agencie 007. Tak więc ci, którzy spodziewają się dynamicznego widowiska, mogą być zawiedzeni. „Szpieg” może wydać się im trochę zbyt zagmatwany i nawet nudny. Cała reszta natomiast doceni kapitalny kunszt reżysera, który precyzyjnie dopracował każdą scenę, świetnie rozpisany scenariusz i aktorstwo na najwyższym poziomie. Zachwyca szczególnie Gary Oldman, tym razem w o wiele bardziej stonowanej i spokojniejszej roli niż dotychczas. Jego George Smiley to człowiek, który całe swoje życie poświęcił na pracę w służbach, i z czasem zaczął sobie coraz bardziej zdawać sprawę z pustki wokół – gdy wraca do domu na niego jedynie telewizor. Bardzo nieoczywista i zagrana na niezwykle delikatnej nucie kreacja, jedna z najlepszych w jego karierze.

Oprócz tego widz będzie miał okazję zobaczyć, jak naprawdę wygląda praca wywiadowcza, daleka od tego, co mogliśmy oglądać w filmach sensacyjnych. Alfredson pokazuje, że to przede wszystkim żmudna robota, polegająca na wielogodzinnych przesłuchiwaniach taśm z podsłuchów, przeglądaniu dokumentacji, rozmowami z ludźmi, którzy mogą naprowadzić na jakiś trop.

Obraz ma dość powolną akcję, ale jest ona niezwykle inteligentnie prowadzona i potrafi mocno wciągnąć widza w opowiadaną historię. Warto zobaczyć!

Tinker, Tailor, Soldier, Spy, Francja, Niemcy, Wielka Brytania 2011, reż. Tomas Alfredson, wyk. Gary Oldman, Colin Firth, Tom Hardy, Mark Strong, John Hurt, dystr. ITI Cinema

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze